Haberler

İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) 47. Olağan Genel Kurulu Yapıldı!

Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi’ne (TVHB) bağlı 56 oda arasından sahip olduğu yaklaşık beş bin üye ile en büyük oda olma özelliği taşıyan İVHO’nun  47. Olağan Genel Kurulu 22-23.09.2018 tarihlerinde Şişli-Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirildi. İlk gün 17 maddeden oluşan Gündem üzerine sunum,  tartışma ve konuşmalar yapılıp çok sayıda karar alınırken, ikinci gün seçimlere geçilmiştir.

Kurultay açılışın  konuşmasını yapan Oda Başkanınız  Prof. Dr. Murat ARSLAN, başarılı bir faaliyet dönemi geçirdiklerini belirterek,  önümüzdeki dönem  oda faaliyetlerine daha etkin bir katılım göstermeleri için delegelere çağrıda bulunmuşlardır.

“Yönetim Kurulu Çalışma ve Denetleme Raporlarının” aktarımından  sonra çok sayıda delege söz alarak eleştiri, görüş ve önerilerini sunmuşlardır. Bu seçimlere bağımsız liste ile seçime katılmayan Demokratik Katılım Grubu‘ndan çok sayıda konuşma yapılmıştır. Uzun yıllar Oda Başkanlığımızı yapmış, mesleğimize ve demokrasi mücadelesine yaptığı büyük katkılar ile kamuoyunun taktirini kazanmış olan Prof. Dr. Tahsin YEŞİLDEREkonuşmasında şeffaflık, hesap verebilirlik, demokratik katılımcılık vurgusu yaparak, mevcut oda yönetiminin kazanılmış değerlerimizden  ve geleneklerimizden uzaklaştığı eleştirisinde bulunmuşlardır. Vet. Hekim Erdoğan BER ise  konuşmalarında; veteriner hekimlikte yaşanan dönüşüme yer vermiş,  meslek ile tarım ve hayvancılık arasındaki ortak ilişkiye vurgu yaparak  toplumsal yükümlülüklerimize dikkatleri çekmiştir. Ayrıca, Dr. Vet. Hekim Oktay DEPREM ile gıda sektöründe çalışan meslektaşlarımızın zorlu çalışma koşullarını konu alan konuşmalarıyla Vet. Hekim Nuran BARAN  da delegelere hitap etmişlerdir.

Seçim günü “yeşil liste” ile yarışan grubu temsilen Prof. Dr. Kürşat ÖZER, “mavi listeden”  Vet. Hekim Ahmet Yavuz KARACA birer konuşma yapmışlardır; ÖZER konuşmasında  İVHO’nun meslekte “öncü” ve “lider” olması gerektiğine değinirken, KARACA konuşmalarında  salgın hastalıklarla mücadele hususunda bakanlıkta görevli  meslektaşlarımızın fedakarca çalışmaları hakkında bilgiler sunmuşlardır.    

Kurultayın ikinci gününde yaklaşık 1000 üyenin seçimlere katılım göstermesiyle Kurultay süreci büyük bir olgunluk içinde sonuçlanmıştır. Seçim sonucunda “beyaz liste” ile yarışan ve ilk sırada  Prof. Dr. Murat ARSLAN’ın isminin yer aldığı liste oyların yaklaşık yüzde 60’ını (579 oy) alarak seçimi kazanmışlardır. Prof. Dr. Kürşat ÖZER’in isminin ilk sırada yer aldığı “yeşil liste” yaklaşık yüzde 25’lik (249 oy) oy oranıyla ikinci, Vet. Hekim Nedim ÜZEY’in ilk sırasında yer aldığı “mavi liste” ise oyların yaklaşık yüzde 15’ini (146 oy) alarak üçüncü olmuşlardır. Seçime katılan üyelerin yüzde 1’inin ise boş oy kullandıkları görülmüştür.

 

 

Yorum Yaz