Haberler

Hayvanların Kayıt Altına Alınması İçin Tanınan Süreler Uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, koyun ve keçi türü hayvanlar ile sığır cinsi hayvanların tanımlanması, tescili ve izlenmesi için yapılması gereken işlemlere ilişkin süreleri, 31 Mart 2019 tarihine kadar uzattı.

Tarım ve Orman Bakanlığının, Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, 3 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan düzenleme ile Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği’ndeki Bakanlık ibaresi “Tarım ve Orman Bakanlığı”, il-ilçe müdürlüğü ibaresi de “İl/ilçe tarım ve orman müdürlükleri” olarak değiştirildi.

Küçükbaş hayvanların doğum bildirimi süresi uzatıldı

Yönetmeliğin Geçici 2’inci maddesinde “Doğum bildirim süresi” başlığı altında düzenlenen, her yaştaki koyun ve keçi türü hayvana kimliklendirme ve kayıt işlemi yapılması için tanınan 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan süre 31 Mart 2019;

“Bildirim süresi” başlıklı Geçici 3’üncü maddesinin birinci fıkrası ile düzenlenen herhangi bir nedenle Yönetmelik hükümlerine uygun olarak gerekli bildirimleri yapılmayan koyun keçi türü hayvanların hareket, ölüm, kesim, işletmede zorunlu kesimleri ile yetiştiricinin kendisine ve işletmesine ait bilgilerin, bildirim süresine bakılmaksızın güncelleneceği tarih de 31 Aralık 2017’den 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Sığır cinsi hayvanlar için süre uzatımı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği’ndeki süreleri de uzattı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile söz konusu yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinde düzenlenen tanımlama süresi değişti.

Buna göre, herhangi bir nedenle Yönetmelik hükümlerine uygun olarak tanımlanmayan her yaştaki sığır cinsi hayvanların tanımlama ve kayıt işlemleri, yönetmelikte belirtilen 20 günlük tanımlama süresine bakılmaksızın, 31 Mart 2019 tarihine kadar yapılabilecek. Bu tarih, daha önce 31 Aralık 2017 olarak belirlenmişti.

Aynı şekilde, herhangi bir nedenle Yönetmelik hükümlerine uygun olarak gerekli bildirimleri yapılmayan sığır cinsi hayvanların hareket, ölüm, kesim, işletmede zorunlu kesimleri ile yetiştiricinin kendisine ve işletmesine ait bilgilerin güncellenmesi için tanınan süre de 31 Aralık 2017’den 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Her iki yönetmelik hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

Yorum Yaz