HaberlerMedya

Kedi ve Köpekleri Çiğ Et ile Besleme Trendi

Çeviren ve Derleyen: Evrim ZEREN, Veteriner Hekim

Avrupa’da köpek ve kedileri “çiğ et” ile besleme trendi artmaya devam ederken bilim insanları hayvanlar ve hatta sahipleri için tehlikeli olabilecek enfeksiyonlara karşı uyarıyor.

Hayvanları çiğ et ile besleme hareketinin gerekçeleri arasında çiğ etin  daha “doğal” olması, işlenmiş gıdalardaki katkı maddelerini içermemesi, dermatolojik problemlere ve allerjilere sebep olmadığının düşünülmesi yer alıyor.

Ancak araştırmacılar çiğ et diyetinin bu türlü faydaları olduğuna dair kanıtların mevcut olmadığının, çiğ et içeren diyetlerin dişlerde ve barsaklarda problemlere, evde hazırlanan çiğ diyetlerin ise çeşitli besin maddelerini içermedikleri için gelişim bozukluklarına yol açabileceğinin altını çiziyor.

Çiğ et trendi hayvanlara ve sahiplerine çeşitli patojenlerin bulaşmasına sebep olabileceği için de eleştiriliyor.

Marketlerde satılan donmuş çiğ et numunelerinin sonuçları da bilim adamlarını destekler nitelikte;

Hollanda’da piyasada bulunan 8 adet markaya ait 35 adet donmuş çiğ et numunesi çözdürülüp incelendiğinde numunelerin %23’ünde insanlarda böbrek yetmezliğine sebep olan bir E.coli suşu, 7 adet markaya ait numunelerin %80’inde ise antibiyotiklere dirençli E.coli suşu, ürünlerin yarısından fazlasında Listeria spp, %20’sinde Salmonella spp., %23’ünde Sarkokist ve %6’sında Toxoplasma gondii identifiye edilmiş.

Bilim insanları etin içeriğindeki bakterilerin dondurulmayla inaktif hale gelmeyeceğinin ve çözündürüldükten sonraki aşamada bakterilerin sadece hayvanlar için değil, çapraz bulaşma nedeniyle sahipleri için de risk teşkil ettiğinin altını çiziyorlar.

2000’li yılların başından beri çiğ et diyetinin risklerinin farkında olan araştırmacılar, halk sağlığı açısından en endişe verici konunun ise bu tür gıdaların içerdiği çoklu-ilaç direncine sahip bakteriler olduğunu vurguluyorlar.


Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/science/2018/jan/12/scientists-criticise-trend-for-raw-meat-pet-food-after-analysis-finds-pathogens

https://veterinaryrecord.bmj.com/content/182/2/50.long

Yorum Yaz