HaberlerHalk Sağlığı

Labradorlarda Tüy Rengi Ve Yaşam Süresi Beklentisi Arasında İlişki Tespit Edildi

Çeviren ve Derleyen: Evrim ZEREN, Veteriner Hekim

Sidney Üniversitesi öncülüğünde yürütülen bir araştırmada kahverengi Labradorların ortalama yaşam süresinin siyah ve sarılara göre anlamlı ölçüde kısa olduğu ortaya çıktı.

İngiltere’de yaşayan 33.000 den fazla Labradorun verilerinden yola çıkılarak yürütülen çalışmada kahverengi Labradorlarda kulak (otitis eksterna) insidansının diğer renklerden 2 kat, deri enfeksiyonu insidansının ise 4 kat yüksek olduğu da belirlendi.

London Royal Veterinary College’ın kullandığı yazılım programından elde edilen veriler kahverengi haricindeki Labradorların ortalama yaşam süresinin 12,1 yıl, kahverengi olanlarda ise yaşam beklentisinin diğerlerinden %10 oranında daha kısa olduğunu gösteriyor.

Tüy rengi ve hastalık insidansı arasında ilişkinin kendileri için de sürpriz olduğunu belirten araştırmacılar, Labradorlarda kahverengi tüyün resesif olduğunu ve bu genin hem anne hem de baba tarafından taşınması halinde yavruların kahverengi olabileceğini, gen havuzundaki bu daralmanın ise kulak ve deri problemlerindeki artışı beraberinde getiriyor olabileceğini dile getiriyorlar.

Yine aynı yazılım programından elde edilen verilere göre Labradorlarda görülen sağlık sorunları arasında obezite, kulak ve eklem problemleri başta geliyor.


Kaynak: Paul D. McGreevy et al. Labrador retrievers under primary veterinary care in the UK: demography, mortality and disorders. Canine Genetics and Epidemiology, 2018; 5 (1) DOI: 10.1186/s40575-018-0064-x

Yorum Yaz