HaberlerHalk Sağlığı

Yavru Kedi – Köpek Sahiplenirken…

 Ali İhsan METE,  Veteriner Hekim

Birçoğumuz farklı nedenlerle evcil hayvan sahibi olmak isteriz.  Dışarıdan bakıldığında hayvan sahibi olmanın kolay bir iş olduğu düşünülebilir. Ancak bunun böyle olmadığı çoğu kez hayvan sahibi olunduktan sonra anlaşılmaktadır. Öncelikle hayvan sahiplenmeye karar verilirken nasıl bir sorumluluk alındığının bilincinde olunması gerekmektedir. Üzülerek belirtmek gerekirse her yıl ülkemizde ve dünyada birçok evcil hayvan,  bu sorumlulukları taşıyamadıklarından sahipleri tarafından sokağa terk edilmektedir. Bu nedenle hayvan sahiplenirken tüm aile fertlerinin bu sorumluluğu paylaşmaya istekli ve ilgili olduklarından emin olunmalıdır.

  İşe, sahiplenmeyi düşünülen evcil hayvanın türü ve ırk özellikleri hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinilerek  başlanmalıdır. Çünkü bu seçiminize göre yaşam tarzınızda ve evinizin dekorasyonunda bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin seyahatlerinizi buna göre düzenlemeniz, evinizdeki saksılar veya açıktaki kablolar vs. için önlem almanız gerekebilecektir. Yine kedi ve köpeklerin ortalama ömürlerinin 13-15 yıl olduğu göz önüne alındığında, seçeceğiniz türe özgü süreyle sizinle birlikte olacağını unutmayınız. Hevesiniz geçince onu bir kenara atamazsınız. Onun etolojik ihtiyaçları göz önüne alındığında, kaliteli bir hayat sürmesinden, sağlığından ve çevreye verebileceği her türlü zarardan sorumlusunuz. Onun bir oyuncak olmadığını çocuklarınıza anlatmalı, özellikle doğru bakım ve beslenmesi konularında hem kendinizi hem de çocuklarınızı eğitmelisiniz.

       Yaşam biçiminize uygun evcil hayvan türünü ve ırkını belirlemek için bir veteriner hekimden profesyonel destek alabilirsiniz. Belirlediğiniz hayvan türü ve ırkına sahip olmak için birçok alternatifiniz olmakla birlikte önceliği sahipsiz kedi ve köpeklere vermenizin ülkemizdeki sokak hayvanları sorununun  çözümüne büyük katkı sağlayacağını unutmayınız. Çoğunluğunu Belediyelerin işlettiği Hayvan Bakım Merkezlerini ziyaret ederek beğendiğiniz bir evcil hayvana, hiçbir ücret ödemeden sahip olabilirsiniz.

Hayvan sahiplenirken dikkat edilmesi gereken önemli diğer bir husus da; yavru kedi ve köpekler doğumdan sonraki ilk iki ay annelerine çok ihtiyaç duyduklarından iki aylıktan küçük yavrular satın alınmamalıdır. Özellikle hayvan satış yerlerinden temin edilecekse buna çok dikkat etmek gerekir. Bu yavruların bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan hastalıklara karşı duyarlıdırlar. Yine buralardan alacağınız hayvanın genel bilgilerinin, uygulanan antiparaziter ilaç ve aşıların adlarının ve uygulanma tarihlerinin bulunduğu “ Süs Hayvanları Satış Yerleri Hayvan Sağlık Ve Satış Belgesi” nin, işyeri sahibi ve sorumlu veteriner hekimi tarafından düzenlenmiş, kaşe ve imzalı  olması gerekmektedir. Eğer temin edilecek hayvan yurt dışından ithal edilmiş ise, ithal edildiklerini gösteren gümrük belgeleri, sağlık ve orjin sertifikalarının birer suretinin  de  alınması unutulmamalı,  tüm bu belgeler ve alış faturası  eksiksiz istenmelidir.  Hiçbir kişi veya kuruluş hayvanların sağlığıyla ilgili garanti belgesi düzenleyemez. Böyle sahte ve geçersiz belgeler size teklif ediliyorsa bunları ilgili kurumlara (Tarım ve Orman Bakanlığı İl-İlçe Müdürlükleri, Bölge Veteriner Hekimleri Odaları) bildirmeyi ihmal etmeyiniz.

Yorum Yaz