FakültelerHaberler

İVHO Başkanı Prof. Dr. Murat ARSLAN Avcılar için Aday Adayı…

İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Başkanı Sn. Prof. Dr. Murat Arslan, Avcılar Belediye Başkanlığına adaylık için CHP’ye adaylık başvurunda bulundu.

“www.profmuratarslan.com” sitesinde yer alan bilgilere göre;
“Ortak Akıl ve Sevginin Hakim Olduğu Avcılar için Geliyoruz!” sloganı öne çıkarıldı.

“Özgeçmiş” başlığı altında ise çok sayı alt başlığa yer verildi.
“Akademik ve mesleki önemli notlar” bağlığı altında; “Prof. Dr. Arslan akademik ve mesleki yaşamı boyunca bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yaşama ve çalışma alanlarına uygulanması için ekibiyle birlikte, çoğu ülkemiz için ilk olan projeler üretip bunların hayata geçirmiştir” açıklaması yer aldı.

“Akademik” özgeçmiş bağlamında ise; “Çok sayıda Ulusal ve uluslararası bilimsel kongre ve seminerlere katılan ve çoğu uluslararası SCI kapsamına giren ve atıf alan çok sayıda yayını bulunmaktadır” bilgisine yer verildi. Ayrıca, meslektaşımız Sn. Arslan’ın “Avcılar halkına hizmet etmek için” Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden istifa ettiği bilgisi de kamuoyuyla paylaşıldı.

“Meslek, emek ve sivil toplum örgütleri özgeçmişi” başlığı altında ise; “Prof. Dr. Arslan 39 ve 40. Dönemlerde İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, 41., 43., 44., 45., 46., 47. dönemlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere toplam 15 yıl meslek örgütü yöneticiliği yapmıştır” bilgisine yer verildi. Bu kapsamda ayrıca şu bilgilere yer verildi: “Meslek odasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı süre içinde; Ülkemizin tarım ve hayvancılık politikalarının oluşturulması ve yönlendirilmesi, yerli üreticilerin korunması, toplum sağlığı için kamuoyunun bilgilendirilmesi konularında çalıştaylar düzenlenmesi ve raporlar hazırlanması çalışmalarını yürütmüştür. Sağlık Meslek Odaları (SMOK) İstanbul meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) üyeliği ve sözcülüğü yapmış, bu çerçevede ülkemizdeki toplumsal gelişmeler, kişi hak ve özgürlükleri ile meslek ve emek örgütlerinin hak ve yetkilerinin korunması için yapılan çalışmaların koordinasyonunda görev üstlenmiştir. Toplum sağlığı için çok önemli olan Veteriner hekimlik mesleğinin kamuoyuna tanıtılması, mesleki mevzuat, hekimlerin hak ve yetkilerinin korunması için açılan davalar, etik ve deontolojik değerlerin korunması için mücadele vermiştir. Nükleer Karşıtı Platform, Su Platformu, Avcılar Kent Konseyi Genel Kurul Üyesi, Firüzköy Mahallesi, Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi, Veteriner Hekimler Derneği, Türk Fizyoloji Derneği, Ulusal Et Konseyi, KLİVET, KHVHD gibi çeşitli dernek ve kurum üyelikleri bulunan Prof. Dr. Murat Arslan evli ve iki çocuk babasıdır.”

Sn. Arslan’ın üniversitedeki görevinden “istifa ettiğini” kamuoyuyla paylaşmasına rağmen, İVHO’daki görevinden “istifa ettiğine dair” her hangi bir bilgiye yer verilmedi. Seçim kanunu ve YSK emsal kararlarına göre; kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları yönetim ve denetim kurulu üyelerinin istifa etme zorunluluğu bulunmakta ve bu görevlerde olup da istifa edenler (devlet memurlarından farklı olarak) eski görevlerine dönememektedirler. Bu bağlamda, Sn. Arslan’ın aday adaylığı aynı zamanda İVHO yönetiminden ve Oda Başkanlığımızdan ayrılması anlamı da taşıyor.

Uzun yıllardır Oda Başkanlığı görevini yürüterek mesleğimize hizmetlerde bulunmuş  Prof. Dr. Murat Arslan’a yeni yolculuğunda başarılar diliyor; toplumun bütününü kucaklayan, demokratik katılımcı, çevre ve hayvan dostu bir belediyecilik anlayışının geliştirilmesinde etkin bir rol üstlenmesini temenni ediyoruz.

İstanbulveterinerhekimleri.com’un 14.05.2019 tarihli notu:

Avcılar adaylığı kabul görmeyen Prof. Dr. Murat Arslan, İVHO’nun 28.04.2019 tarihli basın açıklamasında, Yönetim Kurulu adına Başkan imzası kullanarak yeniden oda başkanlığı görevini üstlendiğini kamuoyuna ilan etmiştir. Normal şartlarda seçimlerde aday olmak için istifa eden oda yönetim ve denetim kurulu üyelerinin tekrardan eski görevlerine dönememelerine rağmen, Prof. Dr. Murat Arslan’ın yeniden başkan olarak görev üstlenmesi şaşkınlıkla karşılanmıştır. Konuyu aydınlatacak olan İVHO Yönetim Kurulu’dur.  Konu ile ilgili İVHO Yönetim Kurulu tarafından yapılacak açıklamaya burada yer verilecektir.

Yorum Yaz