HaberlerHalk SağlığıMedya

Yumurtada Fipronil Kalıntısı Tehdit Etmeye Devam Ediyor!

EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) yumurtalarda tespit edilen Fipronil kalıntılarına dair gıda bilgisi yayınladı

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu geçen yaz yumurtalarda tespit edilen fipronil kalıntısı ile ilgili olarak toplanan gıda bilgisi konusunda ki analizin sonuçlarını yayınladı. Dega 16 ismiyle de bilinen, temizleme ajanı ve hijyen sağlayıcı olarak kullanılan Fipronil içeren toksik insektisit kullanımı sonrasında Avrupa çapında milyonlarca yumurta market raflarından toplanmıştı.

Hollanda ve Belçika’da yumurta üreticileri Fipronil içeren ürünü kümesleri temizlemek için kullanıyordu.

Avrupa Birliği üye ülkeleri EFSA ya 1 Eylül ve 30 Kasım 2017 tarihleri arasında yumurta ve tavuklardan alınan 5.000 örnekten elde edilmiş sonuçları gönderdi. Numuneler fipronil ve diğer aktif maddeler açısından Avrupa Topluluğu tarafından kabul edilen analiz yöntemlerine göre analize tabi tutuldu. Yapılan analizler gösterdi ki numunelerden 742 tanesi yasal limitleri aşan miktarda kalıntı içeriyordu. Şüpheli numunelerde bulunan yüksek değerlerin çoğu illegal kullanımın bilindiği veya tahmin edildiği ürün veya üreticilerden geliyordu.

Yasal limitleri aşan ürünler 8 üye ülkeden geliyordu; Hollanda, İtalya, Almanya, Polonya, Macaristan, Fransa, Slovenya ve Yunanistan.

Etkilenen gıda ürünleri çoğunlukla işlenmemiş tavuk yumurtaları ve yumurtlayan tavuklardan elde edilen yağlardan geliyordu. Bazı değer aşımlı numuneler ise yumurta tozu ve yine yumurta yönlü tavuklardan elde edilen kas kısımlarından geliyordu.

Yayınlanan rapor AB risk yöneticileri ve üye ülkelerle paylaşıldı.

Konunun Geçmişi
Belçiklalı yetkililer tarafından 2017 Temmuz ayında yumurtalarda fipronil kalıntısı tespit edildi, bunun sonucunda milyonlarca yumurta market raflarından toplandı. Kontaminasyon onay almamış veteriner sağlık ürünlerinin tavukçuluk çiftliklerinde kullanımından kaynaklanıyordu.

Bilimsel Rapor
Tavuk yumurtası ve kümes hayvanları kas ve yağlarında fipronil ve diğer akarisit kalıntılarının Avrupa’da ortaya çıkışı ile Fipronil tesbitinin tetiklemesiyle Hong Kong ve Taipei’ye kadar uzanan bir tepki ile 20 milyon yumurta raflardan geri toplandı. En az bir şirket insektisiti kanatlı akarı ile mücadele amaçlı olarak kullanmıştı.

Avrupa gıda güvenliği kurumları yumurta ile üretilmiş en az 39 ürünü Fipronil vakası şüphesi ile geri çağırdı.

 


Kaynak:

www.foodsafetynews.com/2018/05/efsa-posts-food-data-collected-from-fipronil-residues-in-eggs/

Yorum Yaz