EğlenceHaberler

“Güzel İnsanlar Daima Güzel Şeyler Yapar”: Özgür Tilki Akşam Yemeğinde!

Dersim Ovacık’a bağlı Çakperi köyünde yabani bir tilki, iki yıldır her gün konaklama tesisine gelerek akşam yemeği yiyor.

Tunceli’nin Ovacık İlçesinde çekilen bir video sosyal medyada büyük yankı yarattı.

Elbaba Konaklama’nın sahibi Mahmut Utan ve ailesi, Özgür adını verdikleri tilkiye büyük ilgi gösteriyor. Tilki Özgür, her akşam karnını doyurduktan sonra ertesi gün dönmek üzere tesisten ayrılıyor.

El Baba Konaklama’nın sahibi Mahmut Utan “Özgürce her tarafta rahatça dolaşabildiği için adını “özgür” taktık. İki sendir her akşam geliyor. Yavruları dışarıda bekliyor. Onlar içeri girmiyor. Yiyecek veriyoruz, kendisine özel kemik, et alıyorum. Bazen de sulu çorba veriyoruz. Muhteşem bir hayvan kendisi” diyor.

İnsan doğa ilişkisi, insan hayvan ilişkisi bir toplumun kültürel gelişim düzeyinin en önemli göstergelerindendir. Videoda yer alan görüntüler insan ile yaban hayatı ilişkisinin çok güzel bir örneğini oluşturmaktadır. Kışı karlı ve sert geçen Ovacık’tan yükselen sıcaklık, içimizi ısıtıyor, umudumuzu büyütüyor.


Bilgi Notu:

Tunceli ile Ovacık ilçesi arasında yer alan 42 bin hektarlık alan (1971 yılında) “Munzur Vadisi Milli Parkı” ilan edilmiştir. Munzur vadisi ve dağları endemizm bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Bu bölgede,  1500 bitki türü tespit ettiğini belirten Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Yıldırımlı: “Türkiye’deki endemik bitkilerin sırf 280’i Munzur dağlarında yetişiyor” demektedir. Bu bölge, yaban hayatı çeşitliliği yönünden de oldukça zengin: Hem Anadolu’nun hem de Avrupa’nın en önemli yaban hayatı sahalarından biri özelliği taşımaktadır. Nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bazı hayvan türleri en fazla Tunceli’de yaşam sürdürmektedirler: Vaşak ve Su Samuru bunlardan bazılarıdır. Ur Kekliği, Munzur Alabalığı, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Dağ Keçisi adlı iki çeşit teke türü endemik türler arasında yer alır. Ayrıca, yüzlerce kuş ve kelebek türü ile onlarca sürüngen türü; ayı, yaban domuzu, kurt, çakal, tilki, tavşan, yarasa, köstebek, sincabın yanı sıra çok sayıda hayvan türü bu bölgede yaşam sürmektedir.

Yorum Yaz