HaberlerHalk SağlığıMesleki Gelişim

GDO’lu Maya ile “İnek Sütü”, Üç Boyutlu Yazıcı ile de “Süt Proteinleri” Üretildi!

Kısaltılmış tercüme: Ali Taş, Vet.Hek.Dr.,

Dünyadaki çoğu ülke (özellikle, 2015’te yaklaşık 20 ülkenin GDO’yu yasakladığı Avrupa’da) yapay olarak laboratuarda üretilen gıdalardan kaçınmaya devam edip çiftlikten üretilmiş gıdaları tercih ederken, Amerika Birleşik Devletleri tam gaz tümüyle yeni bir Gıda sistemine doğru yol alıyor. Gelişmekte olan bu sistem, çiftçiler yerine bilim insanlarını gıda üretiminde ön saflara yerleştirmektedir.

Pek çok durumda, laboratuarında bu tür “yeni”gıdaların üretimini yapan gıda şirketleri, bu yatırımlara başlama nedenlerini hayrandırlık uyandıracak gerekçelere bağlıyorlar : hayvanların çektiği ıstırabı sona erdirmek veya en aza indirmek, sera gazı emisyonlarının azaltmak ve diğer benzeri faaliyetlere yardımcı olmak.

Ancak eleştirmenler, sentetik gıdaların artan miktarlarda satış izni aldığı ABD de bu “yeni” gıdaların neden uzun süreli güvenlik testleri olmadan piyasaya sürüldüğünü merak ediyorlar.

Kısa bir süre önce JUST isimli şirket en son kreasyonlarını şöyle açıklayarak manşetlere girdi: Tavuk tüyünden ürettiğimiz “Piliç Nugget”.

Bu meyanda devam edersek; laboratuvar tarafından oluşturulan “susturulmuş gen” içeren Çilek ve buğday gibi GDO’lu gıdalar da Monsanto ile yapılan 125 milyon dolarlık bir anlaşma sonrasında üretim hattında bulunmakta.

Şu sıralar, California Berkeley’de bulunan bir şirket işlerini bir adım öteye taşıyarak, GDO mayalarını belirgin bir şekilde içeren ve 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş süt proteinleriyle yapılan yeni bir ürünle süt endüstrisini rahatsız etme planlarını duyurmakta.

…………

Haberin tümüne aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

California Scientists Developing Cow-Free Dairy Milk From GMO Yeast and 3D Printed Milk Proteins

Yorum Yaz