HaberlerMedya

Avustralya’da Su Baskını Nedeniyle 300 Binden Fazla Sığır Telef Oldu.

Özet çeviri: Ali Taş, Veteriner Hekim, Dr.

Avustralya’nın Queesland eyaletinde aralıksız yağan yağmurlar nedeniyle çiftlik sahipleri sürülerini korumak için uğraş veriyorlar.

Adanın kuzeydoğu bölgesi yıllar süren kuraklık döneminin ardından Ocak sonu Şubat başı gibi çok beklenen yağmurlar geldi gelmesine ama bu defa her zamanki beklenenden çok daha fazla oldu.

Çiftçi birlikleri sözcülerine göre 300.000 den fazla sığır kaybı söz konusu şu anda. Bazı görüşlere göre ise kayıp 500 bin civarında. Bu hayvanlar ya boğuldu ya da sulara kapılarak kayboldular.
11,1 milyon sığır varlığı ile Queensland eyaleti Avustralya sığır varlığının yaklaşık % 42,5’uğunu barındırıyor.

ABC News haber kanalının çiftçi Dudley Harrington ile yaptığı görüşmede Mr. Dudley şunları söylüyor: “Yedi yıldır süren kuraklıktan sonra bizi sevindiren yağmur yaklaşık 2 hafta önce başladı ama ne yazık ki 11 gün boyunca saatte 65 km hızla durmaksızın esen ve aşırı soğuk bir rüzgârla birlikte çiftliğimizde yağmaya devam etti”.

Şu anda su baskını felaketinden etkilenen çiftçilere kaba yem/saman ulaştırılması için çalışmalar başlamış durumda. Yardım ve destek çalışmasını, içerisinde Avustralya Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı, Avustralya Silahlı Kuvvetleri, yerel yönetimler ve AgForce (Yetiştiriciler Birliği) olan bir organizasyon yürütmekte.

Felaketten etkilenen yetiştiricilere ödenmek üzere Queesland eyaleti Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı 53.000 USD ye kadar artırılabilecek miktarda destek yapma kararı aldı.Felaketten etkilenen yetiştiriciler bu desteği; ekipman alma veya kiralama, saman alma, ölen sığırlar yerine sığır alma, yem ve yemlik ürün hasarına karşı kullanma ve gerekli makineleri tamir ettirme şeklinde kullanabilecekler.

Resmi yetkililer felaket nedeniyle Ulusal Çiftlik Hayvanı Kayıt Sistemini felaketten etkilenen yetiştiriciler için bir süre askıya alma konusunda da esnek davranacaklar.

Queensland resmi Meteoroloji dairesi, yaşanan bu su baskının, bu eyaletin en uzun nehri olan Flinders nehrinde 50 yıldan bu yana yaşanan en büyük felaket olduğunu belirtiyor.


Haberin tamamına ve bölgede yaşanan su baskını sırasında sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

https://www.bovinevetonline.com/article/flooding-kills-estimated-300000-plus-cattle-australia

Yorum Yaz