EtkinliklerHaberler

Kadın Meslektaşlarımızdan 8 MART Mesajları

Dünya’da cinsiyet eşitliği konuları her gün gündemde yerini bulmaktadır. Tüm meslek gruplarında olduğu gibi Veteriner Hekimliği alanında da kadınların Veteriner Hekimlik mesleğine olan katkısı azımsanmamalıdır.

Cinsiyet eşitliğine sahip bir yaşama ve çalışma ortamının oluşmasında tüm insanlığın eşitlik paydasında buluşmasıyla mümkündür.

Türkiye’nin ilk kadın Veteriner Hekimi, Sabire AYDEMİR’i saygıyla anar, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün Türkiye farkındalığının 98.yıl dönümünde tüm kadınların cinsiyet eşitliği yandaşlarının Emekçi Kadınlar Günü’nü gönülden kutlarım.

Dr. Öğretim Üyesi Nükhet BİLGEN

Veteriner Hekim

Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde; siyasette, ekonomide, eğitimde ve her türlü çalışma alanında erkeğe göre ikincil konumda kalmaya devam etmekte; kültürel, siyasal, ideolojik veya dinsel nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadır. Kadınlara uygulan fiziksel şiddetin yanı sıra ekonomik ve psikolojik şiddetin de artış gösterdiği günümüzde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün birlik içerisinde, daha coşkulu karşılanması toplumun her kesiminde farkındalık yaratması adına önem arz etmektedir. Kadına şiddetin olmadığı, kadınların en az erkekler kadar saygın olduğu, tüm insanların eşit ve özgür olduğu bir dünyada yaşamak dileğiyle…

 Duygu KEMERÖZ

Veteriner Hekim

Sadece 8 Mart’larda değil, her zaman anılması, önemsenmesi gereken , toplumun temel taşıdır kadın. İnsan olabilmenin temel unsurudur. “Eksik etek” değildir, hele “Saçı uzun,aklı kısa” hiç değildir.

Kadın emekçidir, üreticidir. İnsanlığın devamı, mutluluğu, üretkenliği yolundaki taçsız kahramandır. Böyle bir kahramanı anmak için bir 8 Mart yeterli mi, dersiniz?

Kuşkusuz ki hayır!

Toplumda kadının yeri korunmalı, eğitimine önem verilmeli, emeğine saygı duyulmalıdır. Yasalar önündeki eşitliği, pratikte de uygulanmalıdır. Kadının , kendini talihsiz, ezilen , itilen bir değer olarak görmesine neden olunmamalıdır. Kadına verilen değer, insanlığı her zaman bir adım daha öne taşıyacaktır. Buna yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, tüm emekçi kadınlarımızı sevgiyle kucaklarım.

Dr. Zeynep Pınar KAYA

Veteriner Hekim

Kaynak: www.avho.org.tr/duyurular/8-mart-dunya-kadinlar-gunu-kutlu-olsun/

Yorum Yaz