FakültelerHaberlerMedya

Mücadele Kazandırıyor, İyileştiriyor: Ankara’daki “Dehşet” Üzerine!

 İstanbulveterinerhekimleri.com Emekçisi

 Veteriner Hekimlerden:

“Kadınların yeniden dirilişi, mücadelesi ve örgütlenmesi” başlıklı yazımızda, 8 Mart bağlamında, “kadınların verdiği mesajdan anlıyoruz ki aslolan ne sömürü ne ezilmişlik ne de kıyımdan geçirilmedir; asolan özgür, eşit ve onurlu bir yaşam için örgütlenmek ve mücadele etmektir” (1) demiştik.

2019 8 Mart’ının üzerinden daha bir ay geçmemişti ki, Ankara bir özel klinikte, bir kadın meslektaşımızın başından geçen işkence ve cinsel saldırı dehşetiyle sarsıldık. Saldırıyı yapanın (üstelik öğretim üyesi olan profesör) bir “meslektaşımız” olmasından dolayı ayrıca derin bir acı ve utanç yaşadık. Diğer yandan, kadın meslektaşımızın (dehşetin yaşanmaya başladığı andan itibaren) sergilediği onurlu, direngen ve cesur tavrıyla gururlandık, onurlandık.

Olayı öğrenir öğrenmez İstanbulveterinerhekimleri.com olarak tavrımızı açıkladık, meslek örgütlerimize, kadın örgütlerine ve insan hakları savunucularına mücadele ve dayanışma çağrısında bulunduk (2). Konu ile ilgili açıklama yapan (TVHB, AVHO ve İVHO) odalarımızın açıklamalarına sayfalarımızda yer verdik.

Veteriner Fakültesi ve Ankara gençliğinin 8 Nisan 2019’da bütün gün Dışkapı Kampüsünü inleten “Artık Yeter!” haykırışından, başta sosyal medya olmak üzere, kamuoyunun olayı sahiplenmesinden büyük güç aldık, umutlandık.

Ve ısrarlı biçimde “Tek başına zanlının teşhir edilip kınanması, en ağır biçimde cezalandırılmasını istemek talebi vs. yeterli değildir. Zanlının görevli bulunduğu Kürsü’den YÖK’e kadar bütün yönetim kademelerin sorumluluğu vardır” (3) görüşünü ileri sürdük.

Şu anda tutuklu bulunan zanlı Hasan B.’nin geçmişte hakkında yürütülen idari ve adli soruşturmaların cezasızlıkla sonuçlanmasında “kadının beyanının” esas alınmamış olmasının önemli bir rol oynadığını ve bu tür vakıalarda hüküm oluşturmada temel ilkenin kadının beyanının esas alınması olduğunu her fırsatta dile getirdik.

Mücadele İyileştiriyor, Kazandırıyor!
Olayın kamuoyuna duyurulması ve gündemde tutulması, zanlının tutuklanması ve açığa alınması, rektörlüğün ve fakülte yönetiminin zanlıyı lanetleyen açıklamalar yapması, konunun İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından meclis gündemine taşınması kazanımlarımızdır. Bu ve diğer kazanımların elde edilmesinde, meslektaşlarımızın, kadın örgütlerinin, duyarlı gazete emekçilerinin, sokağa çıkan öğrenci kardeşlerimizin, sorumluluklarına sahip çıkan meslek örgütlerimizin emeği ve mücadelesi vardır. 8 Martın mücadele bilinci ve ruhu, bu olay somutunda gerçek olmuş ve ilk kazanımlarını da vermeye başlamıştır.

KASAUM Yönetmenlikte Reform!
Konuyla ilişkili elde edilen yeni kazanımlardan biri de Ankara Üniversitesi bünyesinde Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi  (KASAUM) yönetmeliğinde değişikliğe gidilmesidir. Yeni yönetmelikte merkezin etkinlik alanlarını düzenleyen 6’ncı maddeye ‘cinsel taciz veya şiddet olayları’ ile ilgili konularda yeni görev tanımına dahil edildi. Böylelikle, “Üniversite mensuplarının maruz kalacakları cinsel taciz veya şiddet olayları ile ilgili soruşturmalarda görevlendirilmek üzere toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda uzman olanlardan oluşan soruşturmacı listesini önermek; mağdurlara hukuki, tıbbi ve psikolojik destek vermek” (3) görevi de eklendi.

Bir kez daha tecrübe edildi ki, aslolan kötülük ve kötülük yapanlar değildir; aslolan iyi insanlar olarak iyilikler için birleşmek, kötülüklere karşı dayanışma içinde mücadele etmektir.

Dostluk ve dayanışmayla kalın.

Kaynaklar:

1-www.istanbulveterinerhekimleri.com/2019/04/11/8-mart-kadinlarin-yeniden-dirilisi-mucadele-ve-orgutlenme-bayrami/
2-https://www.istanbulveterinerhekimleri.com/2019/04/07/kadin-meslektasimizin-yanindayiz-meslek-orgutlerimizi-tavir-almaya-cagiriyoruz/
3-https://www.istanbulveterinerhekimleri.com/2019/04/10/veteriner-fakultesi-ogrencileri-artik-yeter/
4-https://www.msn.com/tr-tr/haber/gundem/başkentteki-profesörün-tecavüz-dehşetinde-flaş-gelişme/ar-BBW656o?ocid=spartanntp

Yorum Yaz