HaberlerHalk SağlığıTarım ve Toplum

1 Milyon Bitki ve Hayvan Türü Yok Olmanın Eşiğinde!

Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası
Bilim-Politika Platformu (IPBES) tarafından hazırlanan 800 sayfalık  rapor, 6 Mayıs 2019 günü Paris’te kamuoyu ile paylaşıldı.  Rapor, dünya genelindeki canlı türlerine ilişkindi. Rapor yaklaşık 8 milyon türün araştırılmasına dayanıyor ve bu bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırma özelliği taşıyor.

Avrupa’da böceklerin sayısı yüzde 80 oranında azaldı.

1 milyon bitki ve hayvan türünün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtilen raporda, Avrupa’da böceklerin sayısının son otuz yılda yüzde 80 azaldığı bilgisine de yer verildi. Mercanlar için ise alarm zilleri çoktan çalmaya başladı bile. Mercanlar yok olmak üzereler.

Raporda, türlerin zarar görmesinin önde gelen nedenleri olarak, tarımcılık, madencilik, balıkçılık ve avcılık olarak gösterildi.

Büyüme yerine yaşam kalitesini önde tutan bir ekonomi politiğe ihtiyaç var.

Raporun hazırlanmasında baş rol oynayan uzmanlar: Türlerin yok olmasında insan faktörünün en az küresel iklim değişikliği kadar etkili olduğu; türlerin yok olmasının gıda güvenliği, sağlığı ve kalitesini riske ettiği; tarım alanı başta olmak üzere acilen radikal değişikliklere gidilmesi gerektiği, büyüme yerine yaşam kalitesini önde tutan bir ekonomi politiğe ihtiyaç duyulduğu görüşlerine yer verdiler.

Kaynak: https://p.dw.com/p/3I0D7

.

Yorum Yaz