HaberlerHalk SağlığıTarım ve Toplum

Gıda A.Ş/Food, Inc., Belgeseli: Mutlaka İzlemelisiniz!

Erdoğan BER, Vet. Hekim

2010 yılında değerli bir dostum “NTV’de Gıda A.Ş. adlı bir belgesel yayınlandı; bu belgeseli mutlaka izlemelisin” demiş ve eklemişti: “Çok önemli bir belgesel. Sonrasında hiçbir yerde görmedim.”

Arkadaşım, belgeselde ineklerden insana geçen çok tehlikeli bir hastalıktan söz edildiğini söylemiş ancak hastalığın adını bir türlü hatırlayamamıştı. Kendisinden, belgeselde hastalığın nasıl geçtiğini anlatmasını istemiş, o anlatınca da adı geçen hastalığın Enterohemorajik E. Coli (EHEC) 0157:H7 olabileceğini söylemiştim. O da “evet, tam da dediğin gibi” diyerek son noktayı koymuştu. Çok geçmeden, aynı arkadaşımın gayreti ile belgeseli izlemiş; tıpkı  arkadaşım gibi ben de Gıda A.Ş.’nin çok önemli bir belgesel olduğuna kanaat getirmiştim.

Yönetmen Robert Kenner ile araştırmacı yazarlar Eric Scholsser ve Michael Pollan, Gıda A.Ş. belgeseli ile ABD’deki gıda şirketlerinin karanlık yüzünü sarsıcı biçimde gün yüzüne çıkarıyorlar.

16.07.2010 tarihli NTV.com.tr, 23.07.2010 tarihinde saat 22:00’de yayınlanacak olan belgeseli, “Yemekten Önce Seyretmeyin!” balığıyla okurlarına duyurmuş ve belgesel hakkında şu görüşlere yer vermiş:

“Gıda A.Ş. Amerikalıların marketlerden aldıkları yiyeceklerin aslında nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığı için ne anlama geleceğini anlatıyor. Aynı zamanda, bir takım şirketlerle devlet kurumları arasındaki dostane ilişkiyi anlatıyor; tüketici sağlığına, tarıma, çiftçilere, hayvan haklarına ve çevreye düşman bir dostluğu. Ne yediğimize dair korkunç gerçekler başka bir dizi gerçekle iç içe geçiyor; endüstriye, sömürüye ve açgözlülüğe dair gerçeklerle…”

Gıda A.Ş/Food, Inc., hakkındaki diğer bazı yorumlar ise şöyle:

“Gıda endüstrisi üzerine mantığı durduran, yürek parçalayan, mide köpürten bir açığa çıkarma” SAN FRANCISCO CHRONICLE

“Yılın en korkutucu filmlerinden biri. Aydınlatıcı, aktivist bir belgesel olan Food Inc., beslenme ve daha politik bir noktadan, güç beslenmesi üzerinde duruyor.” NEW YORK TIMES

“Food, Inc., muhteşem bir filmden daha fazlası, son derece önemli bir film.” ENTERTAINMENT WEEKLY

“…Gıdalarımızda neden bu kadar çok bakteri olduğu, neden şeker hastalığı salgınının kapımıza dayandığı ve yasa dışı çalışan göçmenler tutuklanırken, onları işe alan firmalara neden hiçbir şey olmadığı gibi pek çok durum karşısında şok olacaksınız.” ABC SYDNEY/Carrie Soderberg.

“Food, Inc., Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkar amaçlı yürüyen gıda endüstrisi üzerine açık sözlü ve bazen de dehşet verici gerçekler ortaya çıkarıyor… Çiftlik yiyecekleri ve ürünlerinin üretimine, çiftçilerin, müşterilerin ve kanun koyucuların gözlerinden bakıyor, bu durumu büyük şirketlerin kırmızı ahıllı -beyaz çitli imajları ile fabrika çiftliklerin realiteleri ve devasa bitki işleme şekilleriyle karşılaştırıyor.” REUTERS.

“Food, Inc. Çok önemli bir belgesel. Ürün paketlerinde, etiketlerinde sunulan aldatmanın yapısal çözümlemesini yapıyor. Belgesel korkusuzca çevrilmemiş taş bırakmıyor. Film, gıdalarımızın ardındaki sır perdesini kaldırmak adına, konunun özüne ulaşabilmek için kazdıkça derine kazıyor” CHRISBATTAGLIA.COM.

***
Yaklaşık 10 yıl sonra Gıda A.Ş/Food, Inc., belgeselini izlemek için bilgisayarın başına geçip arama yaptığımda belgeselin youtube yüklenmiş iki versiyonu ile karşılaştım.

Biri, 2013 yılında yüklenmiş (https://www.youtube.com/watch?v=xG2BxjEaCOw). Türkçe dublajlı, NTV tarafından yayınlanan versiyonu.

İkincisi ise, 2016 yılında yüklenmiş; alt yazılı. (https://www.youtube.com/watch?v=JZw72Sg8krI). NTV versiyonundan 4 dakika daha uzun.

NTV versiyonu daha akıcı ancak kesintiler var. Alt yazılı olan ise kesintisiz fakat biraz yorucu.

***
Belgeseli mutlaka izlemelisiniz!
Bu vesile ile;
Yeni zoonotik hastalıkların olası kaynakları,
Beslenme tarzında açığa çıkan köklü değişimin dayandığı “eko-politik”,
Uygulanagelen neoliberal tarım politikaları ve sonuçları,
Tarımda Milli Birlik Projesi ile varılmak istenen nokta
vs. konular hakkında

Yeniden düşünmeli ve tartışmalıyız.

Dostluk ve dayanışmayla…

Yorum Yaz