HaberlerHalk Sağlığı

Çiftlik Hayvanlarındaki Kuduz Vakaları Ürkütüyor! Adıyaman’da Kuduz Karantinası!

Adıyaman’da Kuduz Karantinası!
Adıyaman merkeze bağlı Kuyulu Köyü Akıncı Mezrası’nda yaşayan on kişinin hastalık şikayeti ve ailenin temas halinde olduğu bir büyük baş hayvanın ölümü üzerine bölgede kuduz şüphesi ile geçici karantina uygulaması yapıldı. Kesin teşhis için Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderilen numunenin sonucu beklenecek.

Adıyaman’da İlk Değil!
25 Mayıs 2015’te Adıyaman merkeze bağlı Bozhöyük köyünde kuduz vakası nedeniyle 6 aylık karantina uygulamasına gidilmişti. Genç bir kadını ısırması ve devamında bir ineği ısırmak istemesi üzerine bir köpek, köylülerce öldürülmüş, laboratuvar incelemesi sonucu köpeğin kuduz olduğu anlaşılmıştı.

10 Kasım 2017’de ise Çelikhan ilçesine bağlı Gölbaşı köyünde, bir büyükbaş hayvanda kuduz vakası tespit edilmiş; bölge 6 ay süreyle karantinaya alınmıştı.

Kuduz Vakaları Sadece Adıyaman İle Sınırlı Değil!
2018/Ağustos’unda Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bir kişiyi ısıran sokak köpeğinin kuduz olduğunun tespit edilmesi üzerine yedi mahallede karantina uygulamasına gidilmiş, sokak hayvanları 6 ay süreyle barınaklarda denetim altına alınmışlardı.

2018/Kasım ayında ise Balıkesir’in Burhaniye ilçesi Sarıcalar kırsalında bir inek kuduz pozitif çıkmıştı. Büyükbaş çiftlik hayvanları arasında kuduz vakalarının en çok görüldüğü illerden biri Balıkesir. 2007-2011 yılları arasında kuduz vakaları sebebiyle 66 adet çiftlik hayvanı (27 küçükbaş, 39 büyük baş) itlaf edilmişti. Son olay Balıkesir’de sıklıkla görülen kuduz vakalarının meclis gündemine taşınmasını da sağlamıştı.

Yorum Yaz