FakültelerHaberlerMesleki Sorunlarımız ve Çözüm Perspektifleri

İzmir Veteriner Hekimleri Odası: Sevgili Gençler! Bu yıl Üniversite Sınavına girmiş olanlar! Sizlerden özür diliyoruz!

BASINA VE KAMUOYUNA

ÖZÜR DİLİYORUZ

 

Sevgili Gençler! Bu yıl Üniversite Sınavına girmiş olanlar!

Sizlerden özür diliyoruz!

Veteriner Hekim olma hayali kurmasına sebep olduklarımız var biliyoruz.

Okullarınıza geliyor eğitimler veriyoruz; Mesleğimizi sevin, hayvanları sevin, Veteriner Hekimlerin kıymetini bilin diye yaşadığımız deneyimleri anlatıyoruz.

Tercih yaparken sorduğunuzda; Her şeye rağmen çok ama çok sevdiğimiz ve tüm dünyada saygı duyulan mesleğimizi seçin diye gözünüzün içine bakıyoruz.

Öyle sokakta gördüğünüz kedinin köpeğin başını okşamak yetmez diyoruz, iki kitap karıştırmakla Veteriner hekim olamazsınız diye vurgu yapmayı da unutmuyoruz.

Ama ne kadar kutsal, insanlık için ne kadar faydalı bir mesleğin üyesi olduğumuzu bildiğimizden, aynı coşkuyu aynı mutluluğu yaşayın istiyor ve tüm zorluklarına rağmen gerçekten istiyorsanız yanınızda yer alıyoruz.

Sizleri iyi Veteriner Hekimler olmaya ikna ediyoruz etmesine ama, sizlerin yeterince iyi eğitim almasını sağlayamıyoruz ne yazık ki.

Yıllardır söylüyoruz ama bir türlü engel olamadığımız için artık yapılabilecek tek şeyi yapıyoruz ve sizlerden özür diliyoruz.

Yıllardır yetkililere “Artık yeter! Her boş bulduğunuz binaya Veteriner Fakültesi açmayın, bina ile bitmez” diyoruz anlatamıyoruz.

“Canla, sağlıkla, insanla, varlıkla uğraşacak hekim yetiştirmek zahmetlidir” diyoruz anlatamıyoruz.

“Kapısına tabela asmakla orası Veteriner Fakültesi olmaz diyoruz, mezunlara da yazık olur Veteriner Hekim olamaz, olmak için çok yorulurlar” diyoruz anlatamıyoruz.

“Teknik donanım gerekir, teknoloji gerekir, bilimsel altyapı gerekir, laboratuvar gerekir, pratik yapmak gerekir, en iyi hocaları da getirseniz yetmez” diyoruz anlatamıyoruz.

Sevgili Gençler! Biz İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak; yetişkin, yetkili, söz sahibi kimselere anlatamıyoruz.

O yüzden sizlerden özür diliyoruz. Ve rica ediyoruz; Lütfen kendi geleceğiniz ve ülkenizin geleceği için hak ettiğinizden daha azına razı olmayın. Lütfen tam donanımlı ve yetenekli Veteriner Hekimler olarak mezun olmanız için gereken şartları taşıyan, ihtiyacınız olan olanakları sağlayan Fakülteleri tercih edin.

Biz yetkililerimize anlatamıyoruz ve o yüzden Konya ve Aksaray’da bulunmasına rağmen bu kez Konya Ereğli’de açılan Veteriner Fakültesine ve hiçbir donanımı olmadan açılan diğer Veteriner Fakültelerine diyecek sözümüz yoktur. O yüzden biz bu kez sizlere sesleniyoruz;

Ulu Önder ATATÜRK’ün de dediği gibi “Bütün ümidimiz gençliktedir”

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Adına


 

Yorum Yaz