HaberlerHalk Sağlığı

28 Eylül Dünya Kuduz Günü! On Binlerce İnsan Ölmeye Devam Ediyor!

Dünya Kuduz Günü vesilesiyle İzmir Veteriner Hekimler Odası bir mesaj yayınladı.  Başkan H. Gökhan ÖZDEMİR imzalı açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Ülkemiz Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan eşsiz doğal yapısı ile stratejik bir konuma sahiptir. Bu konumunun avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan biri de halk ve hayvan sağlığını ilgilendirmektedir. Gerek büyükbaş gerekse evcil ve yaban hayvanı hareketleri sırasında ülkeler arası geçişlerde hayvan hastalıkları açısından riskler bulunmaktadır.

Dolayısıyla kuduz gibi, aslında bugüne kadar eradike edilmesi (tamamen yok edilmesi) mümkün hastalıklar ne yazık ki halen ülkemiz için risk oluşturmaktadır.

Halen dünyada Afrika ve Asya kıtalarında olmak üzere yılda 59.000 insanın kuduz nedeni ile öldüğü ve bunların büyük çoğunluğunun çocuklar olduğu bildirilmektedir. Bu sayı aynı zamanda bir o kadar hayvanın da öldüğü anlamına gelmektedir.

Tedavisi mümkün olmayan zoonozlardan (hayvanlardan insanlara geçen) olan kuduz hastalığından korunmak amacıyla; Hayvan hareketlerinin kontrollü olmasının yanı sıra hayvan sahiplerinin düzenli olarak veteriner hekim ziyaretleri yaparak hayvanlarını aşılatmaları gerekmektedir. Sahipli hayvanların kayıt altına alınması bu açıdan da önem taşımaktadır.

Ayrıca ülkeye gümrükler yolu ile yasal giriş ve çıkışlardaki canlı hayvanların kontrollerinin yapılması da çok önemlidir. Kuduz hastalığının kontrol altına alınmasına, yaptıkları denetim ve kontrollerle katkı koyan meslektaşlarımıza ve laboratuvarlarda kuduz titrasyonlarını tespit ederek kuduz aşılarının güvenilirliğini kontrol eden meslektaşlarımıza Dünya Kuduz Günü aracılığı ile teşekkür ediyoruz.

Yine ülkemizde sahipsiz hayvanların halk sağlığı açısından başta kuduza karşı aşılanması olmak üzere, hayvan sahiplerini bilgilendirerek hayvan sağlığı ve refahına katkı koymaları nedeni ile Belediyelerde görev yapan, halk sağlığına çok önemli katkıları olan meslektaşlarımıza da Dünya Kuduz Günü’nde bir kez daha teşekkür ederken yerel yönetimlerde veteriner işleri müdürlüklerinin tek sağlık açısından önemini hatırlatmak istiyoruz.

Ve elbette hayvan sahiplenmiş ve sorumluluklarının bilincinde olan tüm hayvan dostlarına, sokaklarındaki canlara sahip çıkan gönüllülerimize de kolaylıklar ve sağlıklı birliktelikler diliyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün de hedef olarak açıkladığı 2030 yılına kadar köpeklerden bulaşan kuduz hastalığından ölümlerin son bulması için, İzmir Veteriner Hekimleri Odası üyeleri olarak, bizler her zaman olduğu gibi üzerimize düşenleri yerine getirmekteyiz.”

 

Yorum Yaz