FakültelerHaberler

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nde “Deprem” Karmaşası!

Bütün uyarı ve hasar tespit raporlarına yıllardır önlem alınmayan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nde tam bir karmaşa yaşanıyor.

Öğretime 20 gün ara verildi!

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü’nün, 02.10.2019 tarihli duyurusu şöyle:

“26.09.2019 tarihinde meydana gelen depremde binaları hasar gören Üniversitemiz Veteriner Fakültesi (Avcılar) ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde (Bakırköy) eğitim-öğretim hizmetlerine 2-22 Ekim 2019 tarihleri arasında ara verilmiştir. 22 Ekim’den sonraki süreç hakkında Rektörlüğümüzce ayrıca duyuru yapılacaktır.”

Ayrıca, Fakülte Hayvan Hastanesi faaliyetleri de durduruldu.

Deprem sonrası öğrenime devam edilmesi eylemlere neden olmuştu!

Deprem sonrası hasarlı binaların taşıdığı riskin göz ardı edilerek öğrenime devam edilmesi, Avcılarda Öğrencilerin tepkilerine yol açmıştı. Basın açıklaması yaparak ve derslere girmeyerek tepkilerini dile getiren öğrenciler, tedbir alınması çağrısında bulunmuşlardı.

Öğrenime Büyükçekmece’de Devam edilecek!

Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın tarafından yapılan açıklamaya göre,  22 Ekim 2019’dan sonra, öğretime üniversitenin Büyükçekmece Yerleşkesi’nde devam edilecek.

Her ne kadar Veteriner Fakültesi’nin geçici bir süre için Büyükçekmece’de eğitim-öğrenime devam edeceği Rektör Aydın tarafından kamuoyuna açıklanmış olsa da güven bunalımı derinleşerek sürüyor. Daha önce de Veteriner Fakültesi’nin Avcılar’dan taşınması gündeme gelmiş, bu durum,  öğrencilerin, akademisyenlerin  ve fakülte çalışanların “Avcılar Kampüsü Ranta Mı Açılıyor” eleştirileri ile karşılanmıştı.

Öğrenciler Belirsizliğe Tepkili!

Sol Haber Portalı Öğrencilerin durumu hakkında şu bilgilere yer verdi:

“SABİF’te hasarlı olduğu bilinen bir binada ders görme korkusu içinde olan öğrenciler şimdi de 20 günlük arada ne olacağını merak ediyor. Uzaktan gelen öğrencileri ulaşım derdi, ev ve yurt paralarını ödeyen öğrencileri geçim derdi sardı.

Öğrencilerin aktardığına göre fakültenin Hadımköy Yerleşkesine taşınma durumu bazı hocalar ve öğrenciler arasında konuşulmaya, bu duruma göre hayat planları dahi yapılmaya başlandı. Fakülte çalışanı, akademisyen ve öğrenciler okulun taşınması durumunda oluşan mağduriyetlerin giderilip giderilmeyeceğini, ulaşım sorununun nasıl çözüleceğini, yurt imkanı sunulup sunulmayacağını, taşınacak yerin deprem açısından incelenip incelenmediğini ve geride kalan fakülte yerleşkelerinin ne olacağını merak ediyor.

Rektörlüğün yalnızca bir mesajla durumu iletmesine ve dekanlığın sürecin içine hiçbir şekilde öğrencileri katmamasına tepki gösteren öğrenciler dikkate alınmak istiyor. Taleplerinin ve mağduriyetlerinin mutlaka dinlenip buna göre hareket edilmesini bekleyen öğrenciler, talep ve mağduriyetleri gözetilmeden verilen kararların hükmünün olmayacağını dile getiriyor.”

Yorum Yaz