HaberlerHalk Sağlığı

Kızılkuyruklu Kayın Tırtıllarına Karşı Örnek Mücadele!

İnegöl ilçesinde ormanları saran tırtıllara karşı, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü havadan helikopterle aracılığıyla mücadele ediyor.  Helikopterin su haznesi içerisine dökülen Basilüs bakterisi, tırtılların bulunduğu ormanlık alana bırakılıyor. Basilüs yiyen tırtılların üremesi de bu şekilde engellenmiş olacak.

Cumhuriyet Gazetesi (04.10.2019) konuyla ilgili Orman Bölge Müdürü ve Doç. Dr. Oğuzhan Sarıkaya’nın görüşlerine yer verdi.

“Kızılkuyruklu kayın tırtılları ilk defa geçen sene 50 hektarlık bir alanda görüldüğünü ifade eden Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, “Bu sene iklim değişikliğinden dolayı da 250 hektarlık bir alanda görüldü. Bunlar eko sistemin bir parçasıdır. Yeni üreyen bir hayvan değil. Kayın ormanlarında kayın yapraklarını yiyerek besleniyor. Popülasyondaki artıştan dolayı da ağaçlar dışarıdan kurumuş gibi görünüyor. Ancak biz yine de bununla ilgili bir çalışma başlattık. Yaprakların üzerini kaplayan basilüs bakterileriyle ilk olumlu neticelerini aldık. Hem havadan hem de karadan bunu uygulamaya yapıyoruz” diye konuştu.

Popülasyonu azaltmaya yönelik ağaçların seyreltilmesi, o bölgenin karantina altına alınmasıyla ilgili çalışmaya başlandığını belirten Akın, “Önceki yıllardan beri sahayı takip ediyoruz. Bursa’nın 1 milyon hektar alanlık bir alanı olduğunu düşünürsek, 250 hektarlık bir alanda olmasında bir sakınca yok. 4 evresinden olan kupa döneminde yiyeceği basilüs yiyerek üremesi duracak. Yumurtlama döneminde ise ağaçlara bırakacakları yumurtaları toplayarak yapacağız. Kızılkuyruklu kayın tırtılının parazoidini yetiştireceğiz. Önümüzdeki mayıs ayında bunları doğaya salacağız. Bu böcek rutubeti sevdiği için bu bölgeyi mesken tuttu. Bu bölgedeki rutubeti azaltmamız gerekiyor” dedi.

Ağaçlara asacakları kuş yuvalarıyla birlikte kuşların artmasını sağlayacaklarını belirten Akın, “Kuşların beslenmesi ve bu tırtıllarını üremesinin önüne geçmiş olacağız. Drone çekimleriyle bu sahanın yayılışı ve azalmayı görmüş olacağız. Bu bölgeyi karantina altına aldık. Sahanın röntgenini çekmiş olacağız. Bu canlıyı 1 sene içerisinde yok etmemiz mümkün değil. Bu canlıyı da ilaçla yok etmek çok doğru bir yaklaşım değildir” şeklinde konuştu.

Larvaların ve pupaların toplanmasıyla popülasyonu düşürmeyi çalışacaklarını belirten Doç. Dr. Oğuzhan Sarıkaya, “Tırtılları kimyasal değil, biyolojik mücadeleyle bu tırtılların azalmasını sağlayacağız. Biz ormanlarımızda kimyasal mücadele yapmıyoruz. Doğada bulunan düşmanlarını bularak üreteceğiz ve ormanlara salarak dengeyi sağlayacağız” dedi.”

Kızılkuyruklu kayın tırtıllarının yayıldığı 250 hektarlık ormanlık alan,  Kütahya’nın Domaniç ile Bursa’nın İnegöl ilçeleri arasında yer alıyor.

Yorum Yaz