HaberlerHalk SağlığıMesleki Gelişim

Kedileri Deney Hayvanı Olmaktan Kurtaran Bir Haber | Toxoplasma Gondii Çalışmalarında Kemirgenler Kullanılabilecek

Çeviri: Ali TAŞ, Vet. Hek. Dr.

Kedilerin bağırsaklarının özgün kimyası onları Toxoplasma gondii için mükemmel bir ev sahibi yapıyor. (*)

Alyssa Shepard

Cancer Biology, The Scripps Research Institute

Toxoplasma gondii, insanların yaklaşık üçte birinde toksoplazmoz adı verilen bir enfeksiyona neden olan yaygın bir parazittir, bu nedenle bu alandaki araştırmalar insan sağlığı için önemlidir.

T. gondii’nin yaşam döngüsü ilginç bir şekilde karmaşıktır ve kedilerin bağırsaklarında üreme eğilimi nedeniyle kötü bir ün kazanmıştır. Bu istisnai özelliğin nedeni daha önce bilinmiyordu. Şimdi, Ağustos ayında PLOS Biyoloji dergisinde (**) yayınlanan bir araştırma, ince bağırsakta parazitin üremesi için gerekli koşulları yaratan moleküler bileşenleri tanımladı.

Araştırma, T. gondii’nin cinsel yaşam döngüsü için linoleik asit adı verilen bir kimyasalın gerekli olduğunu buldu. çoğu memelinin bağırsaklarında bulunan ve delta-6-desatüraz adı verilen bir enzim, linoleik asidin arakidonik aside dönüşmesine yardımcı olur. Ancak, kediler bağırsaklarında bu enzimden yoksun olduğu bilinen tek memelidir – bu nedenle bağırsakları parazitin cinsel olgunlaşmaya ulaşmasına izin verecek kadar yüksek seviyede linoleik asit tutar. Araştırmacılar bunu anladıktan sonra, farelerde delta-6-desatürazın aktivitesini durdurmanın bir yolunu buldular, yani gelecekte hayvan hakları aktivistleriyle çekişme noktası olan labratvuarlarda deney hayvanı olarak kedileri kullanmayı bırakabilecekler. Sonunda, bu yaygın (ve bazı kimilerinin zihni de kontrol ettiğini söylediği) parazit hakkında daha fazla bilgi edinmek için T. gondii’yi hücre kültüründe bile çoğaltabilirler.

* https://massivesci.com/notes/toxoplasma-gondii-chemistry-cat-guts-sexual-reproduction-lifecycle/

** Intestinal delta-6-desaturase activity determines host range for Toxoplasma sexual reproduction
Bruno Martorelli Di Genova,Sarah K. Wilson,J. P. Dubey,Laura J. Knoll
Published: August 20, 2019

https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3000364

Yorum Yaz