Haberler

Filler Yaşam Savaşı Veriyor!

Yeryüzünün %70’i su ile kaplı. Bu suyun miktarı 1,386,000,000 kilometre küp. Bu su miktarında bir kayda değer bir değişim yok. Ancak, bu suyun yaklaşık %98’i tuzlu su. Yani insan ve kara memelileri için uygun bir su değil.

Tatlı suyun %70’i tarımda, gıda temininde kullanılıyor. İnsan nüfusunu beslemek için ihtiyaç duyulan gıda ve tatlı su miktarı sürekli artıyor. Mütemadiyen artan enerji kullanımı da tatlı su rezervlerinin azalmasına neden oluyor.

Öte yandan kuraklık da  tatlı su kaynaklarının azalmasına dolayısıyla insan ve hayvanların yaşamını tehdit ediyor.  Son haber Zimbabve’den. Kuraklık nedeniyle 200’den fazla fil öldü. Çok sayıda yaban hayvanı da yaşam savaşı veriyor.

13.11.2019 tarihli Gazetekarınca (Ekoloji)’da yer alan haberin ayrıntıları şöyle:

“Zimbabve’de son iki ayda 200’den fazla filin öldüğü bildirildi.

Fillerin ölümüne neden olan ise ülkedeki kuraklık.

Yetkililer, yeterli yağış olmaması halinde çok sayıda filin ölebileceğini belirtiyor.

Mana Pools ve Hwanga Ulusal Parkı’ndaki yüzlerce hayvanın, ülke tarihinin en büyük kurtarma operasyonuyla sulak alanlara nakledileceği ifade ediliyor.

AFP’ye göre Yaban Hayatını Koruma Dairesi, kuraklık nedeniyle 600 fil, iki aslan sürüsü, bir yaban köpeği sürüsü, 50 bufalo, 40 zürafa ve 2 bin antilobun başka bölgelere nakledileceğini açıkladı.

Zimbabve’de 85 bin filin yaşadığı tahmin ediliyor.

Ancak son yıllarda etkili olan kuraklık sonucu otlama alanlarının azalması ve su kaynaklarının kuruması nedeniyle ülkedeki ulusal parklar ve koruma alanlarının en fazla 55 bin fili barındırabileceği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler, kuraklık yüzünden ülkede kırsal kesimde yaşayan ve ülke nüfusunun üçte birini oluşturan 5 milyon insanın da gıda kriziyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunmuştu.”

 

 

Yorum Yaz