HaberlerMesleki Sorunlarımız ve Çözüm Perspektifleri

Büyükada’da Kanlar İçinde Bulunan RUAM Hastası At Öldürüldü Haberinin Hatırlattığı Veteriner Hekim

T24 de yayınlanan Haber şöyle:

Büyükada’da tur yolunda terk edilmiş bir halde bulunan atın halini gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Çipsiz olduğu ve adaya kaçak yollardan sokulduğu iddia edilen ata RUAM teşhisi konulurken, at yetkililerce iğne ile öldürüldü.

Olay geçtiğimiz hafta Büyükada’da meydana geldi. Büyükada’da tur yolunda dolaşmaya çıkan vatandaşlar atın ağzı kan içindeki halini gördü. Atın, ahırlardan geldiği iddia edilen bir kişi tarafından ahırlara götürülme girişimi vatandaşların devreye girmesiyle engellendi. Öte yandan atın çipsiz olduğu ve adaya kaçak olarak sokulduğu iddia edildi. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen polis gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri olay yerine geldi. Yapılan inceleme sonrası ata RUAM teşhisi konulduğu öğrenildi. RUAM teşhisi konulan at yetkililerce iğne ile öldürüldü.

Halk arasında mankafa hastalığı olarak da bilinen Ruam hayvanlardan diğer hayvanlara veya insanlara bulaşabiliyor. Ruam, özellikle tek tırnaklıların akut ve kronik seyirli bulaşıcı bir hastalık. Enfeksiyon, deride solunum sisteminde ve iç organlarda nodül ve ülserlerin oluşması ile karekterizedir.

İstanbul Adalar’da 2017 yılından beri RUAM karantinası var. Karantina sebebiyle yasal yollarla adaya at giriş çıkışı yasak olmasına rağmen faytoncular kaçak yollar ile adaya atları taşımaya devam ediyor.

Haberin bize yeniden hatırlattığı ise  “Pariste “PASTEUR” Enstitüsünde Ruamdan Ölen Fen Şehidi Veteriner Yüzbaşı Kemal Cemil” in mezar taşının fotoğrafı ve yıpranan, ölen sağlık çalışanı Veteriner Hekim Meslektaşlarımız ve alamadıkları hakları!…

Fotoğraf: (Aşağıdaki Mezar Taşı Fotoğrafı Veteriner Hekim Süleyman Erçin tarafından çekilmiştir.)

Yorum Yaz