Haberler

Veteriner Hekime Yapılanlar Halkı Ayağa Kaldırdı!

Hindistan’da 27 yaşındaki genç kadın meslektaşımızın bir grup tecavüzcü-katil erkeğin saldırısı sonrası hayatını kaybetmesi halkı ayağa kaldırdı.

Telangana eyaletinin başkenti Haydarabad’da  (27.11.2019 Çarşamba günü) doktora gitmek için bisikleti ile yola çıkan genç kadın veteriner hekim meslektaşımız ( aynı günün akşamı),  yaşları 20 ila 26 arasında değişen 4 erkeğin saldırısına uğradı. Bisikleti bozulduğu için yolda kalan meslektaşımıza yardım etme görüntüsü toplu bir tecavüze ve vahşi bir katliama dönüştü. Kadın meslektaşımıza tecavüz edenler daha sonra O’nu boğarak öldürdüler. Soğukkanlı katiller cesedi ise benzin dökerek yaktılar.

Polisin İhmali Var..

Basına yansıyan bilgilere göre, kadın meslektaşımız durumu hakkında zamanında ailesini telefonla arayarak “bisiklet lastiğinin patladığını, bir kamyon şoförünün kendisine yardım etmeyi teklif ettiğini, bir kara yolu gişesi yakınlarında beklediğini” söyledi.  Ailesi, genç kadınla telefon bağlantısı kesilince polise başvurdu.  Mahalle karakolundaki üç polis memuru, “27 yaşındaki kadının sevgilisine kaçmış olabileceğini ima ederek” savsaklayıcı davrandı.

Halk Ayağa Kalktı!

Trajik olayın duyulması ardından halk sokaklara döküldü.

Eyalet başkenti Haydarabad’da Shadnagar Polis Karakolu önünde Cumartesi günü toplanan binlerce kişi, katillerden hesap sorulmasını istedi. Katillerin idam edilmesini talep eden eylemciler, “Tecavüzcüleri asın”, “Medya yok, polis yok, yabancılar yok, sempati yok, sadece eylem ve adalet” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

Meslektaşımızın yaşadığı Şamşabat mahallesinde de yolları kapatan eylemciler, “Medya, polis, yabancı istemiyoruz. İcraat ve adalet istiyoruz” pankartları taşıdı.

Hint yasalarına göre tecavüz mağdurlarının isimleri hiç bir biçimde açıklanamıyor. Sosyal medya kullanıcıları yasağı kırarak meslektaşımızın adını Twitter’da ülke gündeminin ilk sırasına yerleştirdiler.

Dört Zanlı Gözaltında, Üç Polis Açığa Alındı!

Olayla ilgili dört kişi gözaltına alınırken, zanlılardan ikisinin ailesi, çocuklarının suçlu bulunmaları halinde “gereken cezanın verilmesini” istedi.  Öte yandan, olayda ihmali bulunan üç polis memuru açığa alındı. Meslektaşımızın acılı ailesi, siyasetçilerden ve kolluk güçlerinden gelen ziyaret taleplerini ise reddetti.

Başbakan Suskun, Ana Muhalefet: “Konuşmaktan Fazlasını Yapmalıyız!

Başbakan Narendra Modi  konuyla ilgili  bir açıklama yapmazken;  ana muhalefetteki Kongre Partisi Genel Sekreteri Priyanka Gandhi Vadra “Toplum olarak bu tür korkunç olaylar karşısında konuşmaktan fazlasını yapmalıyız” dedi.  Varda ayrıca,  “Zihinlerimiz kadınların her gün karşı karşıya kaldığı vahşeti reddedecek şekilde sarsılmalı” açıklamasında bulundu.

Hindistan’da Her Yıl Binlerce Kadın Tecavüze Uğruyor! 

Meslektaşımızın başında geçenler Hindistan için istisna değil. 2017 verilerine göre Hindistan’da bir yıl içinde 33 bin 658 kadın tecavüze uğradığı gerekçesiyle resmi makamlara başvurdu. Gerçek sayının çok daha yüksek olduğundan ise şüphe yok.

***

Biz de İstanbulveterinerhekimleri.com Grubu Veteriner Hekimler olarak kadın meslektaşımızı saygıyla anıyor; kederli ailesine ve Hindistan’ın onurlu halkına başsağlığı mesajımızı iletiyoruz. Meslektaşımızın anısını ülkemizde  “kadına dönük şiddete karşı mücadele” ederek yaşatacağımız sözünü veriyoruz.

Yorum Yaz