Haberler

Tecavüz Zanlısı Profesörün Avukatları Çekildi! Kadın Meslektaşımızın Yanındayız!

11 Aralık 2019, Saat 10.30’da Ankara Adliyesi 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşmasına saatler kala tecavüz zanlısı Hasan B.’nin avukatları davadan çekildiklerini açıkladılar.

Haber ajanslarına “son dakika” haberi olan düşen gelişmeye göre zanlının Avukatlarından Erol Yılmaz Aras “…tüm yasal (dava ve talep) haklarım saklı kalmak kaydıyla haklı nedenlere dayanarak kendisinin vekilliğinden çekiliyoruz” açıklamasında bulunurken, diğer avukat Nizamettin Bulut ise “Gördüğümüz lüzum üzerine kendisinin vekilliğinden çekiliyoruz” dedi.

Kadın meslektaşımız Ç’nin avukatı Aslı Koçak Arıhan, bu durumu, “Bizim için de gerçekten farklı bir durum oldu. Biz de şu an yarınki aşamayı merak ediyoruz. Avukatları olacak mı, kim olacak, nasıl bir savunma verecekler? O açıdan bizim için de önemli” diyerek değerlendirdi.

Zanlının tutuklanmasını beklediklerini ve bu yönde talepte bulunacaklarını söyleyen avukat Aslı Koçan Arıhan duruşma öncesi meslektaşımızın durumu hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

“Gerçekten çok yoruldu, kendini anlatamadı, karakolda, savcılıkta, neredeyse kendisinin suçlandığı durumlarla karşılaştı. Buna rağmen pes etmedi ve sonraki aşama dava açıldığında inanılmaz mutlu oldu. Çünkü hem mağdur olup, bir de üstüne üstlük yargılamada bunun karşılığını görmemek ikincil bir mağduriyet. Şimdi davanın açılmış olması, kişinin gelip orada sanık olarak oturacak olması bile gerçekten onun için mutluluk; ama en önemlisi de tabii ki bunun sonunda cezalandırmanın çıkması…”

Kadın Örgütleri ve Üniversite Öğrencileri Dayanışma Çağrısı!

Ankara Kadın Platformu başta olmak üzere çok sayıda kadın örgütü yarın saat 10.00’da Ankara Adliyesi önünde toplanma çağrısı yaptı. Ayrıca sosyal medya üzerinden kampanyalar yürütülüyor. Üniversite öğrencileri de “…aklamanıza izin vermeyeceğiz!” temelindeki haykırışını sürdürmeye devam ediyorlar.

 

Yorum Yaz