HaberlerHalk Sağlığı

Okyanuslardaki Oksijen Miktarı Hızla Azalıyor!

Okyanuslardaki oksijen seviyeleri hızla düşüyor. Bu durum bir yandan deniz anası gibi türlerin çoğalmasını sağlarken, başta ton balığı, kılıç ve köpek balığı olmak üzere hareketli ve enerji ihtiyacı yüksek olan çok sayıda balık türünün yaşamını ise tehdit ediyor.

Çiftlik ve sanayi tesislerinden denizlere akan nitrojen ve fosfor gibi kimyasalların denizlerdeki oksijen seviyesini düşürücü etkisi uzun yıllardır biliniyordu.

Yeni bilgi: Uluslararası Doğayı Koruma Birliğinin (IUCN) yürüttüğü kapsamlı çalışmaya göre; 1960’lı yıllarda 45 okyanus sahasında düşük oksijen tespit edilirken, bugün bu sayı 700 civarında. Bu çalışma ile  gıda kirliliğinin yanı sıra iklim değişikliğinin de oksijen seviyesinin azalmasında etkin bir rol oynadığı kanıtlandı. Karbondioksit salınımının artışı sera etkisini artırmakta; yeni oluşan fazla ısı okyanuslar tarafından emilmekte. Su sıcaklığının artması demek suyun daha az miktarda oksijen tutması demek.  1960 ila 2010 yılları arası dönemde okyanuslarda eriyen gaz miktarı yüzde 2 olduğu tahmin ediliyor. Bu oran bazı tropik bölgelerde yüzde 40’a kadar çıkabiliyor.

“Oksijensizleşme konusunda bir süredir bilgi sahibiydik, ancak bunun iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu bilmiyorduk ve bu durum gerçekten çok kaygı verici” diyen IUCN’den Minna Epps, “Son 50 yılda oksijen seviyeleri dört kat daha fazla düşüş göstermekle kalmadı, salımların en ideal oranlarda gerçekleştiği durumlarda dahi oksijen seviyeleri azalmayı sürdürecek” öngörüsünde bulunuyor.

“Okyanuslardaki oksijen seviyelerinin azalması halihazırda okyanuslardaki ısınma ve asitleşme nedeniyle stres altındaki deniz eko-sistemleri için bir tehdit oluşturuyor” saptamasında bulunan Raporun yazarlarından Dan Laffoley ise:  “…sera gazları salımlarını kararlı bir şekilde azaltmamız ve tarım ile diğer nedenlerle yaşanan gıda kirliliğinin önüne geçmemiz şart” diyor.

Kaynak:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50725672

Yorum Yaz