HaberlerHalk SağlığıMedya

Faytonda Sona Yaklaşılıyor! Yazarımız E. Ber: “Yazık Oluyor!”

Adalar’da faytonculuk  faaliyetleri üç ay süre ile durduruldu.

Konuyla ilgili İstanbul Vali Yardımcısı Ali Yerlikaya 20.12.2019 tarihinde bir açıklamada bulundu. Açıklamada çok sayıda tedbir kararının alındığı bilgisine yer verildi (cumhuriyet.com.tr, 20.12.2019).

İl Mahalli Çevre Kurulu olağanüstü toplantısında alınan kararlardan bazıları şunlar:

– Faytonlara at koşulmasının 3 ay süre ile durdurulmasına,

-Toplu Taşıma Hizmetleri’nin aksamaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesince gerekli tedbirlerin alınmasına,

– İzinsiz yapıldığı tespit edilen ahırların tamamının yıkılmasına,

-Tek tırnaklı hayvanların ilçeye giriş ve çıkışlarının yasaklanmasına,

– Yapılan taramada hastalıklı çıkan ve itlaf edilen 81 atın sahipleri hakkında, “insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye atmaktan Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına,

-İSPARK ahırlarının, faytonların, durakların ve fayton güzergâhlarının temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Adalar Belediye Başkanlığı tarafından 3  gün ara ile 3  ay süre zarfında periyodik olarak yapılmasına,

-Uygun şartları taşımayan hayvan barınaklarında, açık alanlarda ve orman alanlarında başıboş dolaşan hayvanların sahiplerine idari para cezalarının uygulanmasına,

– Adalar ilçesinde atların barındığı alanların mülkiyet durumlarının tespiti ve tahliye işlemlerinin yürütülmesine,

.Alınan tedbirler ise şu gerekçeye dayandırıldı: “Adalar İlçemizde, 2019 yılı Sonbahar Ruam taramasına tabi tutulan atların 81’inde Ruam hastalığı tespit edilmiş ve bu atlar itlaf edilmiştir.  Ruam, bulaşıcı karakterli bir hastalık olduğundan; insan, hayvan ve çevre sağlığına yönelik muhtemel tehditlerin önlenmesi için ilçemizde gerekli bütün tedbirler alınmıştır.”

Valiliğin açıklamasından sonra  Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan tarafından yapılan açıklamada (aa.com.tr,  20.12.2019)  ise kararların sadece ruam hastalığının görüldüğü Büyük Ada ile sınırlı olmadığı Heybeli ve Burgaz Ada’yı da kapsadığı bilgisine yer verildi. Haberde faytonlara at koşulmasının 3 ay süreyle durdurulması kararına ilişkin Ayhan’ın şu değerlendirilmesine de yer verildi: “Şu anki alınan bu karar, bunun sıfırlanmasına yönelik radikal bir karar. Bu radikal karar sonrasında bunu sıfırlama çalışmaları olacak, çeşitli kurumlar da harekete geçti. Bu kararlılığımızı arkadaşlarımızın da bilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Adalar Belediyesi: Kaygı Duyulacak Bir Durum Yok!

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül tarafından yapılan açıklamada ise şu görüşlere yer verildi:

“Biz kucağımızda bulduk [Faytonculuğu,Ed.] ama bu sorunun arka planı hep var. Bizim geldiğimiz dönemden itibaren kaçak at vakası hatırlamıyorum. Buraya gelecek olan tekne ve vapurlar bakımından ulaşım noktalarımız belli. Bu noktalarda denetim yapıyoruz. Ama hayat 24 saat, burası bir ada. ‘Başka noktalardan getiriyoruz’ diyorlarsa evet bu başka bir şey. Biz bunu bilemeyiz. Ama adaya ulaşımın sağlandığı noktalarda denetimimizi yapıyoruz, kaçağa izin vermiyoruz” diye konuştu. Gül, ruam hastalığının 81 atla sınırlı olduğunu, insana bulaşma gibi bir riskin şu aşamada bulunmadığını ifade ederek, uzmanların anlatımlarına göre de şu aşamada kaygı duyulacak, insan ve canlı sağlını, doğayı tedirgin edecek, denize ve ormana zarar verecek bir durum olmadığını söyledi.” (gazeteduvar.com., 21.12.2019).

Faytoncular Duruma Tepkili

Bütün bunlar yaşanırken Faytonculardan da sesler yükselmeye başladı.

Faytoncular Odası  Başkanı Hıdır Ünal, alınan kararlara tepki gösterdi. Ünal yaptığı açıklamada (iha.com.tr, 201.12.2019). şunları söyledi: “Şu anda elektrikli araç gönderilmesini doğru bulmuyoruz. Bu alanı da boşaltmayacağız… Biz 3 ay çalışmayacağız. Kaçak ahırların yıkıldığını varsayalım. Biz 1500 – 1600 ata nasıl bakacağız. En az 800 tanesi kaçak diye nitelendirilen ahırlarda yaşıyor. Biz ne yapacağız. Ya Büyükşehir Belediyesinin yetkilileri gelir bu meseleyi çözer, hayır biz çözüme yaklaşmayacağız diyorlarsa ben ve tüm faytoncu esnafı arkadaşlar, eşlerimizle çocuklarımızla beraber bu iş sonlanana kadar açlık eylemi başlatacağız. Tüm atların da yularlarını alıp adaya serbest şekilde bırakacağız” dedi.

Ber: Yeni bir sorun alanı açığa çıkmıştır!

Konuyla ilgili sitemizde bir yazısı* yayınlanan 25.08.2019 tarihinde Artı-Tv “Sağlıklı Yaşam Programında”** konuyu etraflıca ele alan ve son olarak 19.12.2019 tarihinde Babıali Tv’de Zeynel Lüle’ye konuşan*** yazarımız Erdoğan Ber son yaşananlar hakkında sitemize kısa bir değerlendirmede bulundu.

Ber’in değerlendirmesi şöyle:

“Bütün gelişmeler, Adalar ulaşımının sağlandığı ve 150 yıllık bir geleneğe dayanan Adaların SİT statüsü ile de uyumlu olan Faytonculuğun  sonlandırılacağını gösteriyor. Başka her hangi bir nedenden dolayı değil, turizme sağlayacağı katkı nedeni ile belli sayıda Fayton’un tutulması planlanıyor. Bu konunun Faytoncular ve hayvan severler ile müzakere edildiği gözüküyor. Sağlıklı bir faytonculuk, at sağlığı ve refahı için harekete geçmeyen kurumların bütün sorumluluğu faytonculara yükleyerek çok sert bir biçimde onların üstüne yürümesi kabul edilir değildir. Bu aşamadan sonra yeni bir sorun alanı daha ortaya çıkmıştır: Geçimlerini bu işten sağlayan yaklaşık 2500-3000 kişinin durumunun ne olacağı!”

Meslektaşımız/yazarımız Ber’in bir başka değerlendirmesi ise şöyle:

“Yazık oluyor! Mevcut şartlarda atların özgür ve güvenle yaşayabilecekleri bir yaban hayatı yok maalesef. İş-gücü niteliğini makineye kaptıran at, insan için bir iş aracı olmaktan çıktı. Bir çok at ırkı yok olmakla yüz yüze. Sağlıklı ve hayvan refahına uygun bir Fayton faaliyeti sağlanabilseydi Adalar’da, bu durum atların varlığının sürdürülmesine de önemli bir katkı olacaktı. Adalarda hali hazırda bulunan 1500-1600  atın ne olacağı konusu da  tam bir muamma. Atların Adaların ulaşımından çıkarıldığı koşullarda, Adalar’ın 1. Derecede SİT Alanı Statüsü de resmen delinmiş, gemi su almaya başlamış demektir.”

*https://www.istanbulveterinerhekimleri.com/2019/07/16/veteriner-hekimlerin-tavri-ne-olmalidir-perde-arkasi-ile-adalar-ve-adalarin-atli-faytonlari/

**https://www.youtube.com/watch?v=7l0Ep7kys8w

***https://www.youtube.com/watch?v=rYlzTkOcgxM

Yorum Yaz