Haberler

Meslektaşımıza Saldırı Cezasız Kalmayacak Gibi!

Ankara’da darp, tehdit ve tecavüze uğrayan kadın meslektaşımız Ç.’nin davasında meslektaşlarımızı ve toplumu derinden üzen yargı skandalları yaşanırken, İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesinden sevindirici bir karar çıktı. 26 Mart 2017’de kadın meslektaşımız Dilara Tezel’e “şiddet” uygulayan, Dilara ile birlikte meslektaşımız Berkay Güven ve arkadaşı Faruk Yılmaz’a “hakaret” edip,  “tehditler” savuran sanık Yağmur Aşık’a Mahkeme toplamda 2 yıl ceza verdi.

Mahkeme, Aşık’ın UYAP sistemine kayıtlı dosyaları dikkate alınarak, yeniden bir suç işlemeyeceği konusunda olumlu bir kanaat oluşmadığından hapis cezasında erteleme veya paraya çevrilmesine yer olmadığına karar verdi.

Cumhuriyette (31.12.2019)  yer alan habere göre meslektaşlarımızın avukatlığını üstlenen Av. Seher Tuba Gökçe’nin karar hakkındaki yorumu şöyle: “Veteriner hekim, hekim ve avukat gibi görevi nedeniyle şiddete uğrayanların emsal olarak kullanabileceği, yargının, kamu vicdanına hediye ettiği bir karardır. Tüm yargı mensuplarından da aynı istikrarı bekler ve bu yönde bir teamül oluşmasını dileriz. Adalet tecelli etmiştir, dileriz ki bir daha hiçbir sağlık mensubu ve avukat bu tarz şiddet eylemlerinin mağduru olmaz.”

Karar hakkında Sitemizin görüşüne başvurduğu hukukçular ise, mahkeme kararının (özellikle veteriner hekimlerin beraat etmesi, sanığa cezada indirime ya da ertelemeye gidilmemiş olması) olumlu olduğunu ancak “adalettin tecellisi” ya da “emsal karar” gibi önemli nitelemeler yapmanın bu aşamada erken ve abartılı olduğu, bu türden nitelemeler yapmak için kararın kesinleşmesini, temyiz sürecinin  (üst yargı kurumlarının kararlarını) sonuçlanmasını beklemek gerektiği görüşüne yer verdiler.  İlk derece mahkemenin hükmettiği cezanın adil olup olmadığı hakkında yorum yapmak için ise dosyanın içeriğine bakmak gerektiğini ifade ettiler.

Konu ile ilgili basına açıklama yapan ve karar duruşmasına katılan Prof. Dr. Murat Arslan ise, meslektaşımız Dilara Tezel’in “İstanbul Veteriner Hekimler Odası Egzotik ve Yabani Hayvan Hekimliği Komisyonu Üyesi” olduğu bilgisine yer verdi. Arslan, ayrıca, “veteriner hekimlerin de acilen sağlıkta şiddet yasası kapsamına alınması gerekiyor” görüşünü dile getirdi.

***

Hatırlatma Notu:

Meslektaşlarımıza fiziki ve sözlü saldırı olayı camiamızda ve kamuoyunda şok etkisi yaratmış, sanık Yağmur Aşık’ın milli futbolcu Emre  Aşık’ın eşi olması münasebetiyle de olay medyada geniş yankı uyandırmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Yağmur Aşık’ın, “hakaret”, “kasten yaralama” ve “tehdit” suçlarından 1 yıl 3 aydan 6 yıl 6 aya kadar hapsi istenmişti.

Yorum Yaz