HaberlerHalk Sağlığı

Yeni Tipte SARS Endişesi Büyüyor!

Erdoğan BER, Vet. Hekim

Haber/Analiz

Dünya, soğuk algınlığı belirtileri ile başlayıp gribi andıran semptomlarla devam eden, ateş, miyalji, letarji; öksürük ve boğaz ağrısı gibi spesifik belirtiler ile tanımlanan ( ilk olarak 2002-2003 yılları arasında Çin’de ortaya çıkan bugüne kadar 800’den fazla insanın hayatına mal olan) Corona virüs kaynaklı SARS hastalığına benzer yeni bir salgın hastalık riski ile karşı karşıya.

Enfeksiyon, ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında, 11 milyon nüfuslu Çin metropolü olan Wuhan’da tespit edildi. Yeni virüsün de corona virüs familyasına dahil olduğu (Sars’a neden olan virüs ile %80 oranında aynı genetik yapıda) açıklandı.

Epidemiyolojik çalışmalar, hastalığın Wuhan’da balık, tavuk ve yaban hayvanlarının satıldığı bir pazar yerinden kaynaklandığını gösteriyor. Wuhan’dan çıkan enfeksiyon daha şimdiden Pekin ve Şenzen’e de yayılmış durumda.

Çin genelinde virüse yakalananların sayısı son rakamlara göre 440. Ölen kişi sayısı ise dokuz. Londra’da bulunan Küresel Salgın Hastalıklar Merkezi’nin açıklamalarına göre ise virüsün bulaşmış olabileceği insan sayısı bin 700’den fazla.

Enfeksiyon, Güney Kore’nin dışında 16 Ocak’ta Japonya’da da tespit edildi. Dünya’ya yayılma riski nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) acil toplanma çağrısında bulundu. Örgüt daha önce de seyahat uyarısında bulunmuştu. ABD, Wuhan’a gidecek vatandaşlarına “hayvanların satıldığı pazarlardan uzak durmaları, hayvanlarla ve çiğ etlerle temas etmemeleri” tavsiyesinde bulundu.

Yeni enfeksiyonun zoonotik nitelikte olduğu konusunda görüş birliği olsa da insandan insana bulaşma konusunda tam bir fikir birliği sağlanabilmiş değil. Ancak, her geçen gün “insandan insana bulaşma” olasılığı artıyor. 2003 yılında Sars virüsünün ortaya çıktığı dönemde yaptığı isabetli değerlendirmelerle öne çıkan ünlü uzman Zhong Nanshan’ın yaptığı açıklamalar göre, yeni virüs insandan insana geçiyor dolayısıyla bulaşıcı.

Hastalığın pandemiye dönüşmesini engellemek için  çok sayıda ülkede (özellikle hava limanlarında) önlemler alınıyor.

Foto: Gazeteduvar

Kaynaklar:
https://www.dw.com/tr/rapor-%C3%A7indeki-yeni-vir%C3%BCs-bin-700-ki%C5%9Fiye-bula%C5%9Fm%C4%B1%C5%9F-olabilir/a-52053174
https://www.dw.com/tr/d%C3%BCnya-sa%C4%9Fl%C4%B1k-%C3%B6rg%C3%BCt%C3%BCnden-corona-vir%C3%BCs%C3%BC-zirvesi/a-52078767
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eiddetli_akut_solunum_yolu_sendromu

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/01/22/cinden-abdye-sicrayan-virus-icin-mutasyon-uyarisi-yayilma-riski-artabilir/

Yorum Yaz