HaberlerHalk Sağlığı

Lassa Ateşi Nijerya’da Can Alıyor!

Çin’de ortaya çıkan ve son (30.01.2019 tarihi itibariyle) resmi verilere göre 7 bin 800 kişide tespit edilen ve 170 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tipteki Coronavirüs kaynaklı hastalık “alarm” durumunu koruyor. Eş zamanlı olarak  (daha düşük seviyeden de olsa) Nijerya’daki  Lassa Ateşi de “alarm” veriyor.  Nijerya’da (yılbaşından bu yana) 41 kişi hayatını kaybetti. 2020’nin ilk ayında korku ve endişeye neden olan her iki hastalık da zoonotik karakterde. Yani hayvanlardan insana geçen enfeksiyon kaynaklı. Keza, her iki hastalık aynı zamanda insandan insana da bulaşıyor.

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi’nin açıklamasına göre son Lassa Ateşi salgınında tespit edilen vaka sayısı 258; ölen kişi sayısı ise 41. 

Lassa Ateşi’ne neden olan virüs Arenaviridae familyasından. Rezervuar (konakçısı) ise Mastomys natalensis (fare).  

Batı Afrika’da her yıl tahminen 100.000 ila 300.000 arasında Lassa Ateşi vakası yaşanıyor; bu sebeple yılda yaklaşık 5.000 kişi hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre virüse yakalananların %80’i hastalığı subklinik olarak geçiriyor. Virüse yakalanan insanların %20’sinde ise hastalık ağır klinik bulgularla seyrediyor: Ateş, kanama (özellikle burun, diş ve konjontival mukozada), solunum güçlüğü, tekrarlanan kusma, titreme, göğüs ve sırtta ağrı; işitme kaybı ile nörolojik (ensefalitis vs.) problemlere bağlı diğer semptomlar. Lassa ateşinin en sık görülen ve çoğu durumda hastalıktan sonra da kalıcı hale gelen komplikasyonu ise sağırlıktır. Ölüm, çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak gelişmekte  ve genelde  ilk semptomlar görüldükten yakalaşık iki hafta sonra yaşanmaktadır. 

Lassa virüsünü taşıyan fareler, Afrika’nın savanları ve ormanlarında bolca bulunurlar. Ayrıca, evleri  ve yiyecek depolarını da  mesken tutarlar. Enfeksiyonu idrar ve dışkılarıyla etrafa saçarlar. İnsanlar, genellikle solunum ve sindirim (bulaşık yiyeceklerin tüketimi) yoluyla enfeksiyonu kaparlar. İnsandan insana bulaşma, kan, salgı ve diğer atılımlar yoluyla olmaktadır. Gerekli koruyucu önlemlerin alınmadığı sağlık merkezlerinde kişiden kişiye bulaşma yaygındır.

 

Yorum Yaz