HaberlerMesleki Gelişim

Süt Sığırları ve Aflatoksin Sorunu

Mikotoksinler küfler tarafından üretilen ikincil metabolitler olup insan ve hayvan sağlığı için ciddi tehlike oluşturmaktadırlar. 200 civarında mantar türü mikotoksin oluşturmaktadır. Aflatoksinler B1,B2,G1 ve G2 şeklinde guruplandırılırlar ve hem hayvanlarda hem de insanlarda karsinojen etki gösterirler.
 
Özellikle B1 ve B2 nin hidroksi türevleri olan M1 ve M2 önem arzetmektedir. Laktasyon döneminde yemlerinde aflatoksin bulaşıklığı olan süt sığırları %0,3-1,2 oranında M1’i sütleriyle dışarı atarlar. Süt ve süt ürünlerinde aflatoksin M1 in bulunması hayvan ve insan sağlığı açısından ciddi bir sağlık sorunudur.
 
Mikotoksin sorununun çözümü yemlerde mantar üremesini kontrol edecek çözümlerden geçmektedir. Yem hammaddelerini uygun koşullarda muhafaza ederek ve işleyerek küf oluşumunu engellemek en kolay çözümdür. Bunun yanısıra karma yemlerde küf oluşumunu engellemek amacıyla çeşitli yem katkı maddeleri de kullanılmaktadır. 
 
Amerikadaki İllinois Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, bu maddeler arasında son yıllarda kullanımı artan ve adsorban olarak kullanılmakta olan ALUMİNYUM SİLİKAT KİLİ  hammaddesinin aflatoksin bağlama ve dışkı ile vücuttan atma etkisi yanısıra süt sığırının bağışıklık sistemine de destek olarak hepatosit enflamasyonunu azalttığı, süte M1 transferini azalttığı ve süt üretimine de olumlu etki yaptığı kanıtlandı.
 
Hekim arkadaşlarımızın ilgisini çekeceğine inandığımız ve  10 Ekim 2018 de Journal of Dairy Science’da yayınlanan bu makalenin özetine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:
Not: Bu yazı ilk olarak 27.10.2018 tarihinde yayınlanmıştır.

Yorum Yaz