Haberler

Ankara Tabip Odası Meslektaşımız Ç.’yi Haklı Buldu! Jinekoloğa Görevden Men Cezası!

Kadın meslektaşımız Ç.’ye tecavüz, darp ve ölümle tehdit olayında zanlı Hasan B.ye yardım ederek suç delillerini kararttığı  iddiası ile yargılanan Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında Ankara Tabip Odası’nın (ATO) başlattığı soruşturma sonuçlandı. ATO Soruşturma Komisyonunun hazırladığı rapor doğrultusunda (Türk Tabipleri Birliği Disiplin Yönetmeliği hükümleri gereği) Şenyurt suçlu bulunarak “geçici olarak meslekten alıkoyma cezası” ile altı ay süreyle meslekten men edildi.

Şenyurt için ayrıca “TCK madde 280″den yargılanması için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bu karar oy birliği ile alındı. Gerekçe olarak ise şu açıklamalara yer verildi:

-Mesleğin uygulanması sırasında ve meslek sebebiyle öğrenilen hastalara ait sırları yasal zorunluluk dışında açıklamak

-Savcılıklar ve mahkemeler dışında kalan kişi ve kurumlardan gelen cinsel ilişki muayene istemlerini yerine getirmek; savcılık ya da mahkeme istemi olsa dahi ilgilinin, veli ya da vasisinin aydınlatılmış onamı olmaksızın cinsel ilişki muayenesi yapmak

Meslektaşımız Ç.’nin haklılığı ve tutarlılığı bir kez daha teyit edildi!

Karar metninde meslektaşımız Ç.’nin iddiaları ile Şenyurt’un savunmasına da yer verildi.

“Muayene” sırasında kadın meslektaşımız Ç.’nin Dr. Şenyurt’a “swap alıp almadığını” sorduğu, Şenyurt’un ise “bu adli tıbbın işi” dediği öğrenildi. Karar metninde bu durum şu şekilde yer aldı: “Dr. Şenyurt, hasta kendisine ‘swap alacak mısınız?’ diye sorduğunda, sorguyu derinleştirmesi ve cinsel saldırı şüphesinin üzerine gitmesi beklenirdi. Bunun yerine hastaya ertesi gün hapı olan ve gebeliği önleyen önermiştir. Dr. Şenyurt suçu bildirmeme suçu işlemiştir.”

 

 

Yorum Yaz