HaberlerHalk SağlığıMesleki Gelişim

Yeni Bir Zoonoz: Salmonella Heidelberg! Nasıl Gerçekleşti?

Bir Kanatlı Hayvan Mikrobu Buzağılarda ve İnsanlarda Nasıl Hastalığa Neden Olabildi?*
 
Russ Daly, Veteriner Hekim, Güney Dakota Devlet Üniversitesi
 
Çeviri: A. TAŞ, Vet.Hek.,Dr.
 
2015 yılında Salmonella heidelberg adında bir mikrop türünün 15 farklı eyalette 56 kişiyi hasta ettiği görüldü. Salmonella grubundaki mikroplar insanlarda nadir görülen hastalıklardan değildir. CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri), her yıl, büyük çoğunluğu gıdayla ilgili olduğu, 1.2 milyon salmonelloz vakasının meydana geldiğini tahmin ediyor. Bu hastalıklar ishal, ateş ve karın krampları gibi semptomlarla ortaya çıkmaktalar. Çoğu insan tedavi görmeden 4-7 gün sonra iyileşir. Bununla birlikte, Salmonella enfeksiyonu olan kişilerin küçük bir yüzdesi (% 2’den az) hastalığı, hastanede kalacak kadar ağır geçirmekte ve her yıl yaklaşık 450 kişi bu enfeksiyonlardan ölmektedir.
 
Bununla birlikte, 2015’teki Salmonella heidelberg vakaları özellikle şiddetliydi. Ortalama Salmonella enfeksiyonunun aksine, etkilenen kişilerin üçte birinden fazlasının hastanede yatması gerekiyordu. Ayrıca, bu hastalıklar özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda yaygındı ve vakaların üçte birinden fazlası bu yaş aralığını etkilemişti. (Salgın hakkında daha fazla bilgi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nde görülebilir: https://www.cdc.gov/salmonella/heidelberg-11-16/ ).
 
Ancak hastalığı oluşturan Salmonella suşu  bulaşmasının gıda kaynaklı olmayıp, özellikle süt buzağıları ile   temas sonucuna bağlandı.
 
Salmonella heidelberg’e bağlı erkek süt buzağılarında ağır hastalık ve ölüm kayıpları, Güney Dakota dahil olmak üzere birçok Ortabatı eyaletinde daha yaygın olarak tanınmıştır. Enfekte buzağılar çok hızlı bir şekilde hastalandı, yüksek ateş, ishal, uyuşukluk gösterdi ve yem tüketmeyi reddetti. Antibiyotikler ve sıvılarla yapılan agresif tedavi genellikle bu buzağıları kurtarmak için yeterli olmadı; Aslında, bu suşların çoğu mevcut antibiyotiklere karşı son derece dirençliydi. Bu salgındaki insan S. heidelberg vakalarının çoğu, bu hasta buzağılarla doğrudan veya dolaylı temasla ilişkiliydi.
 
Virulent Salmonella mikro organizmaları (özellikle Salmonella dublin) buzağılarda ağır hastalıklarla ilişkilendirilmiş olsa da, Salmonella heidelberg her zaman ağırlıklı olarak tavuklar ve hindiler gibi kümes hayvanları ile ilişkilendirilmiştir. Bu mikro organizma, buzağılarda ve insanlarda bu kadar ağır hastalıklara neden olmak için, diğer mikro organizmalar arasından nasıl ortaya çıkabildi? SDSU (South Dakota State University ) Hayvan Hastalıkları Araştırma ve Teşhis Laboratuvarı’nda (ADRDL’leri) Dr. Joy Scaria’nın yürüttüğü bir araştırma ekibi, Wisconsin Veteriner Teşhis Laboratuvarı’nın personeli ile birlikte, S. heidelberg’in genomiğini incelemeye aldı. 600’den fazla farklı bakteri izolatı ile yapılan analizler, bu salgın suşlarının, Ortabatı’da 2015 salgınından çok önce bulunduğunu ve kanatlılardan başka türlere bulaşma yeteneğini geliştiren genetik bir bakteri kümesinin parçası olduğunu ortaya çıkardı. Bu tür bakterilerin normalde üzerleinde olmadıkları farklı türlerin bağırsaklarına yapışmasına muhtemelen bir gen tipi neden olmaktaydı.Araştırmacılar ayrıca, bu daha yeni tesbit edilmiş olan S. heidelberg izolatlarında, yıllar önce bulunanlara kıyasla, artmış bir antibiyotik direnci de belgelemişlerdir.
 
Dr. Scaria’ya ek olarak, ADRDL araştırmacıları arasında; patologlar Dale Miskimins ve Melissa Behr, araştırmacı Jane Christopher-Hennings ve Eric Nelson ve lisans üstü öğrencisi Linto Antony de yer aldı. Çalışma Güney Dakota Sığır Endüstrisi Konseyi, SD Valisinin Ekonomik Kalkınma Ofisi ve FDA’nın GenomeTrakr projesi tarafından desteklendi.
 
Bu çalışma, Dr. Scaria’nın laboratuvarının ve SDSU ADRDL’nin, S. heidelberg gibi yeni türlerdeki mikropların ortaya çıkmasını daha iyi anlamak için genomik sıralama tekniklerini kullanma yeteneğine bir örnektir. 
 
 
 
Gut Pathogens dergisindeki çalışmanın tamamına bu bağlantıdan ulaşılabilir: 

Yorum Yaz