HaberlerHalk SağlığıTarım ve Toplum

Çekirge İstilasına Karşı Sığırcıklara Dokunmayalım, Ördek ve Tavukları Çoğaltalım!

Afrika ve bazı Asya ülkelerinde istilaya neden olan çekirge sürüleri havaların ısınmaya başlamasıyla ülkemizde de görünür olmaya başladılar. Son olarak İzmir/Tire ilçesinde yoğunluk kazanan çekirge hareketliliği, dikkatlerin yeniden çekirge ile mücadeleye yoğunlaşmasına neden oldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre;

İzmir’in Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu’nun Akarca Ovası’nı istila eden çekirgeler ile ilgili, “Bu çekirgeler henüz yumurta aşamasındayken Güneydoğu Bölgesi’nden gelen tarım işçileri ile birlikte ilçemize geldi” söyleminde bulundu.

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, İbişoğlu’na tepki göstererek yapılan açıklamaların gerçekle bir ilgisi olmadığını Tire bölgesinde bulunan çekirge türünün Ege bölgesine ait endemik bir tür olduğunu açıkladı.

Satar’ın çekirge istilasına nasıl yaklaşılması gerektiği ve neler yapılması gerektiği hakkındaki görüşleri ise bir hayli değerli.

İşte Sn. Satar’ın görüşleri:

“Tabii zaman zaman çekirge türlerinin sayılarında artış meydana geliyor. Bunun sebebi bunların doğal düşmanlarının yok edilmiş olması. Şu anda ilaçlama yapıp hemen kurtulabilirsiniz. Ama daha sonra bu yere bırakılmış, toprağın 6-7 santimetre altına bırakılmış yumurtaların ilerde açılarak tekrar bir istilaya sebep olmasına siz engel olamazsınız.

Ama biz bu istilaları fırsata çevirebiliriz. Ne yapabiliriz? Biz bunu mesela Gaziantep’teki hayvanat bahçesinde bir çok hayvan türüne yem olarak bunları kullanabiliriz. Ya da balıkçılık yapan veya tavuk yetiştiriciliği yapan çiftliklere yüksek protein kaynağından dolayı bunları da katarak doğal bir besin kaynağı olarak kullanma durumumuz söz konusu. Yani biz burada krizi fırsata çevirebiliriz.

“İzmir’in Tire ilçesinde eğer ilaç kullanılacaksa, lütfen diyorum kuşlara zarar vermeyen ilaçlar var. Bunları kullanın. Özellikle sığırcık kuşlarına çok zarar veriliyor. Bin tane sığırcık kuşu 3 ayda 10 tona yakın çekirge tüketiyor.

Çevrede bakıyoruz, gözlemliyoruz bakıyoruz ki, bunların sayılarında çok azalma var. Niye azalıyor bunlar. Aşırı ilaçlama yapılıyor. Tabii biz burada biyolojik mücadeleden söz etmek durumundayız. Burada daha önce de söylemiştim. Tavuk, ördek bunlar kullanılmalı. Ayrıca ördekleri sürü halinde kontrol etmek çok rahat. Yani, binlercesini bir anda bir yere yönlendirmek çok basit. Onun için daha çok ördek kullanılmasını istiyorum”

Kaynak:

cumhuriyet.com.tr, 4/5/2020

Yorum Yaz